top of page

AKTUALIZACJA 27.04.2024

  • Facebook
  • YouTube
NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY.
31.12.2023

NABOŻEŃSTWO

31 grudnia, o godz. 17:30 w naszej świątyni odbyło się Nabożeństwo na zakończenie 2023 Roku Pańskiego. Dziękowaliśmy za mijający czas, przepraszaliśmy za wszelkie popełnione zło i błagaliśmy Pana, aby błogosławił nam na nadchodzący czas. Odbyła się także procesja wewnątrz świątyni.

MSZA ŚWIĘTA NA ZAKOŃCZENIE ROKU

31 grudnia, o godz. 18:00, odbyła się Msza święta na zakończenie 2023 Roku Pańskiego. Celebrowana była przez ks. Proboszcza Tadeusza Webera

a jej intencją była modlitwa za parafian. 

Podczas homilii, ks. Proboszcz, nawiązał do święta jakie Kościół obchodzi tego dnia. Święta Świętej Rodziny, które obchodzone jest zawsze w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Powiedział: tak się składa, że w tym roku, święto to obchodzimy ostatniego dnia roku kalendarzowego. Właśnie wtedy czynimy swoisty rachunek sumienia. Wracając do Ewangelii Maryja z Józefem, przynoszą dziś Jezusa do świątyni. Składają Bogu ofiarę za dar nowego życia. Jak wyglądało codzienne życie Świętej Rodziny, czy możemy sobie wyobrazić to sobie. Celebrans zdał sprawozdanie z pracy parafii za mijający rok. Statystycznie. Chrzty 52 a rok wcześniej 85. Śluby 10 par a rok wcześniej 12. Pogrzeby 87 a rok wcześniej 101. Proporcjonalnie wszystkiego było mniej. Przede wszystkim jeśli chodzi o Sakrament Małżeństwa to patrząc na poprzednie lata, tendencja jest bardzo spadkowa. Jeśli chodzi o działania materialne, to przełom 2022 i 2023 był bardzo trudny. My w naszej parafii odczuliśmy to w sposób szokujący. Opłaty za ogrzewanie świątyni wzrosły trzykrotnie, ale dzięki Bożej i waszej pomocy udało się zapłacić te rachunki. Staraliśmy się o przyznanie dotacji aby uruchomić fotowaltaikę. Jednak projekt stanął. Miesiąc temu złożyliśmy kolejny projekt z nadzieją, że zostanie to odblokowane i będziemy mieć tanią energię do ogrzewania. Doraźnie, to wymieniliśmy oświetlenie i dokonaliśmy drobne prace remontowe i renowacyjne. Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował za wszelkie ofiary składane przez wiernych. Dziękujemy Bogu za ten rok, i prosimy by boże opatrzność na prowadziła i polecamy to przez ręce Maryi.

KONCERT W DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT.
26.12.202

W drugi dzień świąt odbył się wyjątkowy koncert w naszym kościele.

Stowarzyszenie Śpiewacze "HARMONIA

pod batutą Kamila Gruszczyńskiego przygotowali oprawę liturgiczną Mszy świętej o 12.30

oraz pokazali swoje wokalne możliwości tuż po

Dziękujemy!

Zdjęcia Ewa Sperling

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO. MSZA ŚWIĘTA PASTERSKA.
25.12.2023.

25 grudnia o północy, odbyła się Uroczysta Msza święta Pasterska.

Dzieciątko Jezus, zostało zaniesione na rękach ks. Proboszcza do żłobka,

a towarzyszył temu śpiew Kalendy, wykonany przez ks. Radosława.

Następnie rozpoczęła się Eucharystia, na którą przybyło wielu wiernych, pragnących modlić się podczas tej wyjątkowej i jedynej nocy w roku,

kiedy to Kościół świętuje przyjście Mesjasza na ziemię z Maryi Dziewicy.

Boże Narodzenie.

Mszę św. celebrował i homilię wygłosił

                   ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii. 

RELACJA ZE MSZY ŚW. 

Ks. Proboszcz powiedział na początku homilii o wspólnym przeżywaniu Wieczerzy Wigilijnej wśród najbliższych, rozpoczynając w ten sposób uroczyste czuwanie. Mówił dalej: Nie mogliśmy ten nocy przespać. Dlatego przyszliśmy z potrzeby serca

by spotkać się z tym, który ponad 2000 lat temu narodził się tej nocy. Ks. celebrans opowiada następnie o historii narodu wybranego. Narodzenie Jezusa było największym wydarzeniem w historii świata i rozpoczęła się nowa epoka.

Okoliczności narodzin Jezusa, są naprawdę zastanawiające - mówił ks. Tadeusz. Jezus rodzi się, nie w miejscu przypadkowym, grocie, zostaje położony w żłobie i na koniec po śmierci, zostaje złożony w grobie, w grocie. Jezus przychodzi do swojej własności ale jak wielu go nie przyjmie. Jezus przynosi zbawienie, pokój. Przeznaczeniem ludzkości jest życie wieczne z Bogiem. Betlejem, miasto Chleba, to miejsce jest także symboliczne. Jezus pozostanie z nami w znaku chleba.

Stanie się naszym pokarmem. Dziś oddajemy chwałę Bogu, za to że dał nam Swojego Syna i stał się jednym z nas.

Przyjmijmy Zbawiciela do naszych serc, do naszych rodzin do naszej codzienności,

do tego świata który przeżywa także wiele zawirowań, niepewności - Jezus jest naszym zbawicielem.

HOMILIA 

Na zakończenie wierni wraz z kapłanami, przełamywali się opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia i czując się jako jedna wielka parafialna rodzina.

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU - GAUDETE.
PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE - DZIEŃ TRZECI.
17.12.2023

Trzecia Niedziela Adwentu to Niedziela Radości - Gaudete. Tego dnia trwał trzeci dzień rekolekcji  głoszonych przez ks.  Radosława Krycha.

Gościliśmy także chrześcijanina z Palestyny, u którego można było nabyć różne przedmioty religijne, przygotowane przez chrześcijan z Ziemi Świętej- jako wsparcie dla wyznawców Chrystusa żyjących w Palestynie.

RELACJA ZE MSZY ŚW. O 9:30.

W naszej świątyni to także, trzeci i ostatni dzień rekolekcji. Mszy św. o godz. 9:30, przewodniczył i naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Radosław Krych. Na wstępie ks. celebrans powiedział skąd wzięła się nazwa. Dodał radujcie się zawsze w Panu, Pan jest blisko. W nauce powiedział: przeszliśmy drogę, która przykazała nam się zastanowić nad wspólnotą, nad tym żeby zobaczyć, że nie jesteśmy samowystarczalni. Doświadczyć tego, że nie możemy nikogo wtłoczyć w ramy naszej religijności. Mamy też pytać i dążyć by Słowo Boże w nas kiełkowało. W końcu dochodzimy do trzeciego dnia gzie mamy powtórzone wiele razy słowo radość. Doświadczamy miłosierdzia w Sakramencie pojednania a zarazem radości. O co chodzi w słowie radość. Odczuwamy je jako uczucie ale może jest w nim coś więcej. Zachęcamy do wysłuchania nauki.

RELACJA ZE MSZY ŚW. O 11:00.

Mszy św. o godz. 11:00, przewodniczył i naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Radosław Krych. Podczas tej Eucharystii, celebrans przede wszystkim skierował swoje słowa do dzieci a następnie do dorosłych. Do dzieci - w Ewangelii mamy dziś przedstawionego św. Jana, który udzielał chrztu i mówił: Prostujcie drogę Panu. Ks. Celebrans wyjaśnia co to znaczy i opowiada jak wygląda Pustynia Judzka. Mówił dalej: przeżywamy dziś rekolekcje, po co są rekolekcje? Żeby posłuchać refleksji na temat Słowa Bożego zastanowić się nad czymś. Rekolekcje mają nas skłonić że mamy wyprostować nasze życiowe pagórki. Radość z tego płynąca to nie tylko uczucie, ale i postawa życia. Zachęcamy do wysłuchania nauki. Nie tylko dla dzieci.

NABOŻEŃŚTWO MARYJNE

W trzecią Niedzielę Adwentu, w naszej świątyni odbyło się wyjątkowe Nabożeństwo Maryjne zwane Akatyst. Chór parafialny wraz z ks. Radosławem Krychem, zaśpiewali na chwałę Matki Bożej wyjątkową pieśń -Akatyst ku czci Bogurodzicy, która pochodzi najprawdopodobniej z V–VI wieku. Po nim, nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówiony dziesiątek różańca św. Na zakończenie odbyła się Procesja Eucharystyczna wewnątrz świątyni. Zachęcamy do pomodlenia się wraz z tym nagraniem.

PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE - DZIEŃ DRUGI
16.12.2023

16 grudnia, nasza parafia przeżywała drugi dzień rekolekcji adwentowych. Ten dzień poświęcony był przede wszystkim spowiedzi sakramentalnej. Kapłani oczekiwali na wiernych nie tylko podczas Mszy św. ale i od godz. 16:00, aby kto pragnie mógł w ciszy skorzystać z pojednania się z Bogiem. O godz. 17:00, odbyły się drugie tego dnia roraty. Mszy św. przewodniczył i naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Radosław Krych.

Rekolekcjonista na wstępie przypomniał o wczorajszym dniu aby przejść do Słowa Bożego z dziś danego nam przez Kościół. W Ewangelii dziś uczniowie zadają pytania. Pierwsza myśl jaka płynie nam z tego słowa to zadawanie pytań. Poszukiwanie. Ks. rekolekcjonista dokładnie opisuje co daje zadawanie pytań Bogu. Człowiek patrzy wychodzi ze sfery Sacrum w codzienność. Czy ja potrafię zatrzymać słowo, które Bóg mi dał w Liturgii słowa., czy potrafię to zatrzymać czy zostawiam to za sobą. Nie odchodźmy za szybko od Słowa. Słowo ma nas wschodzić. Podczas modlitwy wchodzi nam codzienność, myśli które odciągają nas od modlitwy. Ofiarujmy to Bogu. Bóg chce być Bogiem bliskim, jest pośród nas, w naszej codzienności. Chce taki być a nie odległy. Powiedz Mu to co jest w twoim sercu. Zadawajmy Panu pytania i szukajmy odpowiedzi w Słowie i u ludzi kompetentnych.. Słowo Boże chce ciągle nam dawać tą odpowiedź. Uczyńmy treścią naszej modlitwy psalm z danego dnia. Potrzebujemy ciągle nawracania się, zmiany myślenia, nie odwracajmy się od Niego.

PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE - DZIEŃ PIERWSZY
15.12.2023

15 grudnia, w naszej parafii, rozpoczęły się 3 dniowe rekolekcje adwentowe, prowadzone przez ks. Radosława Krycha. Msza św. o godz. 17:00,

została odprawiona przez ks. Proboszcza a naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Radosław, który oparł swoje głoszenie o Ewangelię z tego dnia i wnioski płynące z niej.

Na zakończenie ks. Proboszcz Tadeusz Weber, zaprosił na kolejne dni skupienia a także podziękował za obecność pierwszego dnia.

Ks. Rekolekcjonista przedstawił cztery aspekty, które szczegółowo omówił. Mówił: nie patrz na to, że ktoś nie realizuje twoich planów - to kwestia wolności a Pan Bóg bardzo dużo nam mówi o niej. Nie bierzmy wolności jako hołdowaniu ciału ale nie wbijamy innych w swoje ramy - czyli nie dopasowujmy swoich oczekiwań względem innych. Druga myśl płynąca z Ewangelii to samowystarczalność. Kaznodzieja mówił: mogę być takim człowiekiem, który nikogo nie potrzebuje a w Kościele mówimy

o wspólnocie. potrzebujemy drugiego człowieka. Chociażby lekarzy. Dalej mówiąc: potrzebujemy siebie we wspólnocie Kościoła. Jesteśmy razem, gromadzimy się wokół Chrystusa, nie jesteśmy samowystarczalni. Po trzecie - nie muszę spełniać kaprysów i zachcianek innych a także spełniać wszystkich swoich zachcianek.

Czy daje przestrzeń Panu Bogu w jaki sposób mnie obdarowuje. Prosić z pokorą. Pan chce nas zbawić według swojego pomysłu. Czwartą sprawą jest pokusa krytykowania wszystkiego. Zobacz czy nie patrzysz na wszystko przez czarne okulary. Patrzmy na życie z innej perspektywy. Szukajmy w sobie radości życia.

Cieszmy się z sukcesów innych. Ks. Radosław zakończył naukę, mówiąc że rekolekcje nie polegają tylko na jego mówieniu

ale też na tym by sobie posiedzieć nad Słowem Bożym. Otwórzmy psalm z dzisiaj i pomódlmy się nim.

Zanieśmy prostą modlitwę do Pana, że jeśli chce spełnił nasze prośby. 

WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH.
02.11.2023

MSZA ŚWIĘTA KATYŃSKA

2 listopada Kościół przeżywał Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tradycyjnie jak co roku, tego dnia o godzinie 16:00, świątynia zgromadziła przede wszystkim Stowarzyszenie Rodziny Katyńskiej oraz sybiraków, którzy przybyli by modlić się za poległych na nieludzkiej ziemi w 1940 roku. Katyń, Miednoje, Charków i Bykownia to tylko niektóre miejsca, gdzie ginęli Polacy, którzy byli prawdziwymi patriotami. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz kapelan Tadeusz Weber. W homilii, nawiązał wpierw do Uroczystości Wszystkich Świętych, gdzie Kościół raduje się wraz z całym niebem, ze wszystkim tymi którzy już są zbawieni oglądają Boga twarzą w twarz. Ta uroczystość wspomina tych wszystkich tego jednego dnia gdyż żadna litania by ich wszystkich nie pomieściła. To nie tylko Ci znani nam, ale i Ci którzy nie są nam znani z imienia. Zaś dziś 2 listopada, w Kościele panuje dzień żałobny. Modlimy się za tych, którzy przebywają w czyśćcu i tylko nasza modlitwa może im pomóc, bo sami sobie już nie mogą. Celebrans nawiązał następnie do poległych w 1940 roku. Przypomniał o ich odwadze i czasie w jakim żyli. Po Mszy św. wierni zgromadzili się pod Pomnikiem Katyńskim, gdzie wraz z księdzem Kapelanem modlili się wspólnie, zapalali znicze i wspominali o historii oraz teraźniejszości.

PROCESJA ŻAŁOBNA Z WYPOMINKAMI

2 listopada, we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w naszej świątyni, odbyła się rano i wieczorem procesja żałobna z wypominkami. Celebransem wieczornej modlitwy był ks. Radosław Krych, który modlił się za poszczególne stany.

Za osoby duchowne, za rodziców, za bliskich. Ksiądz Proboszcz wraz z ks Henrykiem Krzoskiem,

odczytywali nazwiska tych zmarłych, których wierni zgłosili do wypominków.

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA - MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI KS. PROBOSZCZA TADEUSZA WEBERA.
29.10.2023

29 października w XXX niedzielę Zwykłą podczas Mszy św. o godz. 11:00, nasza parafia modliła się w intencji ks. Proboszcza z racji mijających imienin.

Mszy św. przewodniczył ks. Radosław Krych. Kościół zgromadził wielu parafian, którzy pod koniec Eucharystii złożyli okolicznościowe życzenia Czcigodnemu Solenizantowi, wśród nich przedstawiciele grup i wspólnot spotykających się przy parafii. Nie zabrakło życzeń przede wszystkim od samych wikariuszy,

które wypowiedział w ich imieniu ks. Henryk Krzosek. Mszy św. towarzyszyła nasza parafialna schola.

Na zakończenie ks. Solenizant serdecznie podziękował za pamięć i życzenia.

W  tą niedzielę, wierni usłyszeli Ewangelię o Przykazaniu Miłości. Podczas Mszy św. o godz. 11:00 z udziałem dzieci,

ks. Radosław Krych powiedział homilię. Celebrans zadawał pytania dzieciom, które chętnie odpowiadały. Ile przykazań mieli Żydzi? O co Jezusa pytali zgromadzeni wśród Niego? Podsumowując o czym mówi nam Przykazanie Miłości?

Miłość to pragnienie dobra dla drugiego człowieka. Zachęcamy nie tylko dzieci do wysłuchania

A po wspólnej modlitwie, spotkanie w parafialnej kawiarence. Do ks. Proboszcza ustawiła się jeszcze tutaj spora kolejka, ponieważ każdy pragnął tego dnia uściskać tak wspaniałego kapłana.

Ks. Proboszcz w zamian z radością częstował cukierkami i chodź na chwilę prócz przyjmowania życzeń, serdecznie zamienił z parafianami kilka słów o ich codziennych zmaganiach.

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA.

01.10.2023

PROCESJA RÓŻAŃCOWA DO PIĘCIU OŁTARZY

W pierwszą niedzielę października, o godz. 17:00, odbyła się uroczysta Procesja Różańcowa do Pięciu Ołtarzy. Tak rozpoczął się miesiąc podczas, którego szczególnie ludzie modlą się na różańcu. Nabożeństwo poprowadził ją ks Henryk Krzosek wraz z ks Radosławem Krychem. W procesji wzięła udział nasza Asysta Parafialna, Żywa Róża i wierni, którzy zapragnęli wspólnie modlić się podczas tego nabożeństwa. Zachęcamy do modlitwy z tym nagraniem. Część Chwalebna Różańca Świętego.

MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI CZŁONKÓW ŻYWEJ RÓŻY

Pierwszego października, podczas wieczornej Mszy św., modliliśmy się w intencji członków Żywej Róży. Podczas Eucharystii, panie złożyły dary ofiarne na ręce

ks. Radosława Krycha. Na zakończenie Liturgii wybrzmiał apel ze strony celebransa, aby zainteresować się tą wspólnotą, poznać ją i może wstąpić w jej szeregi.

Tak we wspólnocie każdego dnia łącząc się na modlitwie w swoich domach wspólnie zanosić intencje powierzone we wspólnocie. 

Ewangelia w XXVI niedzielę zwykłą, przedstawiała przypowieść o dwóch synach, których Ojciec posłał do pracy w winnicy. Jeden syn odnoszący się z szacunkiem do Ojca zgadza się ale nie idzie, zaś drugi nie chce, ale opamiętał się i poszedł. Poszedł z szacunku do Ojca. Nie wykonywanie prawa ale miłość, poruszenie serca przemienia. Ks. Radosław przytacza wiele fragmentów mówiących w Ewangelii o podobnych sytuacjach. Podsumowując homilię, powiedział o sprawiedliwości Ojca, który każdemu chce dać po równo, bo każdego kocha jednakowo. Zapraszamy do wysłuchania.

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA. MSZA ŚW. W INTENCJI KS. RADOSŁAWA KRYCHA Z RACJI IMIENIN.

10.09.2023

W XXIII niedzielę zwykłą, Msza święta o godz. 11:00, zgromadziła wiernych, którzy pragnęli przede wszystkim modlić się w intencji ks. Radosława Krycha z racji mijających Jego imienin. Ks. Proboszcz, na wstępie wprowadził w temat obecnej niedzieli. Mówiąc o uwielbieniu Boga. Jako wspólnota uczniów Pana, tworzymy Kościół, który trwa na modlitwie. Dziś szczególnie jesteśmy zaproszeni o zatroszczenie się o zbawienie innych ludzi. Homilię wygłosił ks. Radosław Krych, którą można usłyszeć w filmie poniżej. Pod koniec Liturgii przedstawiciele wspólnot i indywidualni wierni, złożyli ks. Solenizantowi życzenia, a że ks. Radosław jest w parafii od dwóch tygodni, były one połączone wraz z powitanie kapłana w naszej wspólnocie parafialnej.

XXIII niedziela zwykła, przedstawia na Ewangelię o braterskim upomnieniu. Msza święta o godz. 11:00, jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci,

dlatego ks. Radosław zaprosił je bliżej ołtarza, aby wspólnie powiedzieć homilię. Zadawał pytania i troszczył się o to by dzieci zrozumiały dzisiejszą Ewangelię.

Ks.. Radosław zaprosił zgromadzonych na Liturgii do parafialnej kawiarenki,

aby jeszcze tam wspólnie z wiernymi, przy kawie porozmawiać i poznać się lepiej.

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA. MSZA ŚW. DZIĘKCZYNNA ZA DAR 98 PIESZEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ.

27.08.2023

27 sierpnia o godz. 18:00, odbyła się Msza św. dziękczynna

za dar 98 Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Mszę św. celebrowało kilku kapłanów a wśród nich kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Tarnawski, który też wygłosił okolicznościową homilię. Mszy św. towarzyszył chór pielgrzymkowy.

Na zakończenie Liturgii, kierownik pielgrzymki podziękował przede wszystkim gospodarzowi miejsca ks. Proboszczowi Tadeuszowi Weberowi, który jak wspomniał zawsze z radością współpracuje i udostępnia miejsce na przechowywanie sprzętu pielgrzymki. Podziękowania trafiły do kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich służb jakie podczas tego czasu pracowały

aby pielgrzymka bezpiecznie mogła

dotrzeć do tronu Pani Jasnogórskiej.

Homilia ks. Łukasza Tarnawskiego

Homilia ks. Łukasza Tarnawskiego:

Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii możemy śmiało powiedzieć, że każdy z nas ma swoją Cezaree Filipową, gdzie może podjąć dialog i odkryć, że całe życie to budowanie relacji z Jezusem. Dziś dziękując za rekolekcje w drodze, piękne jest, że tą drogą dalej możemy zadać sobie pytanie kim jest dla mnie Jezus. Powodem dziękczynienia jest to, że Pielgrzymka nie jest po to by czegoś dowiedzieć się o sobie, ale że ta wiedza nas do czegoś zobowiązuje. Bóg chce, abyśmy w pośpiechu jak w haśle pielgrzymki dążyli do Niego. Żebyśmy nie zwlekali poznania Jezusa. Celebrans mówił dalej: odnosząc się do słów ks. Kardynała, abyśmy podczas pielgrzymki odnaleźli adresatów do których posyła nas Bóg - ks. Łukasz pytał się, czy odkryliśmy do kogo zostaliśmy posłani, by powiedzieć co przeżyliśmy i czego dokonał w nas Bóg. Zachęcamy do wysłuchania całej homilii.

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA.

MSZA ŚW. DZIĘKCZYNNA ZA POSŁUGĘ KS. MACIEJA CHODOWSKIEGO.

27.08.2023

Msza święta o godz. 11:00, była Mszą dziękczynną za dar posługi ks. Macieja Chodowskiego w naszej parafii, który już od dwóch dni pełni posługę w innej świątyni. Także, była druga intencja, także dziękczynna za 50 lat wspólnego życia małżeńskiego Państwa Stanisławy i Czesława Zapisków, którzy wiele lat czynnie włączali się w posługę w Asyście Parafialnej, a także i innych dziełach. Ks. Maciej, jak podkreślił powiedział swoją ostatnią homilię w tej parafii. Słowo Boże musi być na pierwszym planie, inaczej popadamy w bałwochwalstwo. Jak w dzisiejszej Ewangelii tak i tu mamy wymianę kapłanów. Kapłan ma wejść w pracę swojego poprzednika, który powinien mu przekazać co do tej pory robił w parafii. A następca ma to podtrzymać, rozwinąć. Mówił dalej: Słowo Boże nas ciągle ustawia z tym pytaniem: "za kogo mnie uważacie"? I dopomina się tej odpowiedzi. Pod koniec liturgii, ks. Proboszcz podziękował za posługę ks. Maciejowi, składając Mu życzenia, aby jak najlepiej realizował na nowej parafii swoje kapłańskie powołanie. Następnie złożył życzenia Czcigodnym Jubilatom wręczając im pamiątkowy dyplom.

Ks. Maciej zaprosił wszystkich do kawiarenki na kawę,

aby tak spędzić jeszcze kilka chwil ze swoimi byłymi parafianami.

ROZPOCZĘCIE 98 PIESZEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ.

21.08.2023

PRZYGOTOWANIA 

21 sierpnia, Mszą świętą o godz. 6:00, rozpoczęła się

98 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, w tym roku pod hasłem:" Idziemy z pośpiechem". Od piątej rano, zbierali się pielgrzymi,

by oddać bagaż do przygotowanych samochodów a następnie

by jeszcze przed Eucharystią w skupieniu i w ciszy pomodlić się powierzając Maryi tą drogę do Jej tronu.

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

Mszę św. koncelebrze odprawił Kardynał Grzegorz Ryś z ks. Biskupem Markiem Marczakiem, z ks. Łukaszem Tarnawskim - kierownikiem pielgrzymki.

Wokół ołtarza stanęło ponad 20 kapłanów. Ks. Tadeusz Weber proboszcz tut. parafii i kustosz Sanktuarium, na samym początku powitał zgromadzonych i wyraził swą radość z goszczenia tak licznej grupy kapłanów, sióstr, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Homilię wygłosił Kardynał Grzegorz Ryś. Po Komunii św. ks. kierownik pielgrzymki, przedstawił plan wyjścia grup i przekazał najważniejsze informacje.

Podczas tej pielgrzymki, można składać jałmużnę na bardzo chore dziecko, które wymaga leczenia zagranicznego wynoszącego 11 milionów złotych.

Mszę św. zakończyło Boże błogosławieństwo udzielone przez Kardynała Rysia.

Na początku pielgrzymki Liturgia stawia nam Maryję, która jest w drodze. Maryja była osobą pielgrzymującą. Co roku była w pielgrzymce do Jerozolimy. Maryja dziś w Ewangelii idzie do człowieka, do Elżbiety. Pierwsze pytanie na pielgrzymkę. Może was Pan Bóg przynagli,, że musicie iść do konkretnego człowieka.

A cóż to znaczy, dowiemy się w homilii ks. Kardynała. Zakończył homilię mówiąc: wszystkich namawiam abyście podczas tej drogi, słuchali uważnie o kim mówi wam Pan Bóg. Do kogo będzie chciał was posłać

w pielgrzymkę po pielgrzymce na Jasną Górę, do kogo będziecie musieli pójść z pośpiechem z własnej inicjatywy z dobrym gestem, słowem, z Duchem Świętym

HOMILIA KARDYNAŁA GRZEGORZA RYSIA.

OCZEKIWANIE NA WYJŚCIE I RUSZANIE W DROGĘ.

21 sierpnia o godz. 7:00, trwały ostatnie przygotowania na rozpoczęcie pielgrzymowania. Niestety w tym czasie zaczęło padać. Pielgrzymów czekała więc już na sam początek wielka próba aby wyjść w taki deszcz. od godz. 7:30 rozpoczęło się co dziesięciominutowe wychodzenie poszczególnych grup, a deszcz coraz bardziej siarczyście padał. Dawno tak nie było aby w takich strugach deszczu już na samym początku pielgrzymować. Grupa szósta pielgrzymkę tradycyjnie rozpoczęła menuetem, a w tym roku pod parasolami i w płaszczach przeciwdeszczowych. Deszcz, dopiero powoli ustawał przy wychodzeniu ostatniej grupy, i powoli zaczęło wychodzić słońce. Już po jakiś 10 minutach zrobił się znowu upał. Pielgrzymi dotrą na szczyt Jasnej Góry 24 sierpnia po południu.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY.

UROCZYSTA SUMA ODPUSTOWA.

15.08.2023

PRZYGOTOWANIA DO UROCZYSTOŚCI

UROCZYSTA SUMA ODPUSTOWA

15 sierpnia, co roku nasza parafia przeżywa swoje święto. Msze tego dnia odbyły się jak w każdą niedzielę ale Msza św. o godz. 12:30, zgromadziła przede wszystkim poczty sztandarowe wraz z przedstawicielami asyst z naszego miasta.

Mszę św. odprawił ks. prałat Ireneusz Kulesza - proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w koncelebrze Ojca Krzysztofa Ołdakowskiego proboszcza parafii Najświętszego Imienia Jezus. Na uroczystość przybył także ks. kan. Wojciech Wołowiec - proboszcz parafii św. Mateusza Ewangelisty.

Na początku Mszy św. nasz ks. Proboszcz, powitał zgromadzonych

i podziękował za ich obecność i wspólną modlitwę podczas tej Eucharystii. 

Homilię wygłosił ks. Kulesza. Powiedział w niej, o naszej świątyni, która została wybudowana jako wielkie wotum wdzięczności za zwycięstwo Polaków nad Bolszewikami w 1920 roku, a zwane do dziś Cudem nad Wisłą. Wiara, która sprawiła rzeczy po ludzku niemożliwe. Kaznodzieja mówił dalej: Jan Paweł II o dzisiejszej uroczystości nauczał że Maryja w pełni zbawiona i wyniesiona do nieba nie tylko poprzedza Kościół pielgrzymujący ale Go nieustannie wspiera na ostatniej drodze do pełni Królestwa kiedy Bóg będzie wszystkim we wszystkim. Ks. Kulesza mówił o Polsce, która zwycięży dzięki modlitwie Różańcowej. To jedyna broń dzięki, której Polska uzyska zwycięstwo. Podczas tej Eucharystii, nasza Asysta wraz z Żywą Różą, złożyła dary ofiarne. Pod Komunii św., odbyło się poświęcenie tegorocznych ziół i kwiatów. Poświęcenie odbywało się pod koniec każdej Eucharystii. A ks. Proboszcz Tadeusz Weber, raz jeszcze podziękował za obecność, oraz wymienił poszczególne Asysty Parafialne, które przybyły. A były to: - MB Jasnogórskiej, - Św. Stanisława Kostki, - Św. Mateusza Ewangelisty, - Matki Bożej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, - Św. Siostry Faustyny, - Św. Łukasza Ewangelisty, - Św. Papieża Jana XXIII, - Św. Rodziny,

- Chrystusa Króla, - Św. Józefa z ul. Ogrodowej, - Matki Bożej Fatimskiej, - Najśw. Serca Jezusowego z Retkini, - Św. Apostołów Piotra i Pawła, - Matki Bożej Anielskiej, - Św. Anny, - Przemienia Pańskiego, - Św. Wojciecha,

PROCESJA ODPUSTOWA

Uroczystość zwieńczyło wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja wokół świątyni, po której zabrzmiało Te Deum i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. 

Po modlitwie, delegacje Asyst spotkały się na wspólnej Agapie w dolnym kościele.

AGAPA

XI NIEDZIELA ZWYKŁA - FESTYN RODZINNY

18 czerwca, Mszą św. o godz. 12:30, rozpoczął się Festyn Parafialny. Najpierw modlitwa a później wokół świątyni wiele atrakcji. Msza św. zgromadziła trzech kapłanów wokół ołtarza. Gościnnie ks. Konrad z parafii z Bełchatowa, oraz ks. Maciej i oczywiście nasz Ks. Proboszcz. Msza św. koncelebrowana była w trzech intencjach, pierwsza za zmarłych, druga za kandydata na ministranta a trzecia za dziewczynkę, która została ochrzczona podczas tej Liturgii. Aleksander, kandydat na ministranta, po przygotowaniu, został przyjęty do Liturgicznej Służby Ołtarza, otrzymał komżę i złożył ministranckie przyrzeczenie. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii. A nawiązując do Ewangelii z tego dnia, powiedział kilka słów o powołaniu. Mszy św. towarzyszyła nasza Schola "FIAT" na czele z siostrą Noemią. Na zakończenie Mszy św. ks. Tadeusz, zaprosił wszystkich zgromadzonych na festyn i udzielił Bożego błogosławieństwa.

Po Mszy św., rozpoczęło się wielkie biesiadowanie wokół naszej świątyni. Kilka tygodni trwały przygotowania do tego dnia, aby wszystko jak najlepiej wypadło. Atrakcji nie brakowało. Była wojskowa grochówka, kiełbasa i kaszanka, ciasta, obarzanki, wata cukrowa, lemoniada i popcorn. Jedzenia naprawdę nie brakowało. Wokół świątyni można było grać i bawić się wieloma zabawkami, a nawet można było rozegrać mecz i na trawie i na planszy w piłkarzyki. Można było wejść na wieżę świątyni wraz z przewodnikiem. Było przeciąganie liny między dziećmi, a później dorosłymi. Do tego zadania ks. Proboszcz i ks. Maciej podeszli z wielkim zaangażowaniem. Było po zawodach widać ile wysiłku ich to kosztowało. Była loteria fantowa, a każdy los wygrywał i na dodatek była jeszcze szansa na wylosowanie głównej nagrody na zakończenie festynu. Przyjechała do nas policja, a każdy mógł wsiąść za kierownicę radiowozu, by poczuć się jak prawdziwy stróż prawa. Zajechała też straż pożarna, a atrakcją była możliwość chwycenia węża i wypróbowania swoich sił lejąc wodę. Oj ta woda dodała ochłodzenia bo było strasznie gorąco. Można było też obejrzeć sprzęt strażacki, a także zobaczyć pamiątki z II Wojny Światowej. Na scenie wystąpiła nasza parafialna Schola "FIAT", animatorka z łódzkiego teatru, ks. Maciej zadawał pytania i rozdawał szaliki i smycze ŁKS, z którego mieli przybyć do nas piłkarze ale niestety nie dotarli. Na koniec wystąpił zespół ewangelizacyjny z którym zagrał nasz ks. Maciej przy perkusji. Niestety koncert trwał nie co krócej, ponieważ przerwała go potężna ulewa. Ale to jeszcze bardziej zjednoczyło parafian, którzy schowali się w dolnym kościele i w ten sposób jeszcze bardziej się zjednoczyli. Około 17:30, odbyło się losowanie głównej nagrody a przed nią dwóch pocieszających. Na zakończenie ks. Maciej w imieniu ks. Proboszcza, udzielił Bożego błogosławieństwa dodając,

że kto pragnie może jeszcze zostać by podsumować ten wyjątkowy piękny dzień.

Fundusze zebrane tego dnia w całości zostały przekazane na prace remontowe naszej świątyni.

ŚWIĘTO EUCHARYSTII. DZIEŃ DRUGI

10.06.2023

O godz. 7:00, odbyła się pierwsza tego wyjątkowego dnia Msza św., po której został odmówiony  Różaniec Święty.

Podczas Doby Eucharystycznej, odbyła się dodatkowa Msza św. o godz. 12:00. Podczas tego czasu dziękujemy Panu Bogu, przede wszystkim za św. Jana Pawła II, który 13 czerwca 1987 roku, przybył do nas, aby sprawować tą niezapomnianą wielką Eucharystię z udziałem dzieci pierwszokomunijnych na łódzkim Lublinku - powiedział na wstępie ks. Tadeusz Weber - proboszcz naszej parafii. Obraz Matki Boskiej Watykańskiej, który znajduje się w kaplicy obok,

był wtedy tam. Na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia ustanowiono to właśnie święto.

 

W Homilii, ks. Proboszcz nawiązał do poruszającej Ewangelii z dnia, aby strzec się ludzi uczonych w piśmie. Byli wykształceni, mieli odpowiednią pozycję, gdyż nie czynili tego szczerze i z serca, ale po to by ich ludzie chwalili. Celebrans mówił dalej o ubogiej wdowie, która wrzucając grosz do skarbony, materialnie ofiara ta nie była wielka, ale dla Boga ofiara ta była wielka. Zaufała Bogu. To przykład dla nas wszystkich. Ksiądz Proboszcz, przypomniał o homilii, wygłoszonej na Krakowskich Błoniach, przez Jana Pawła II, kiedy to żegnał się z rodakami i z Polską.

Msza św. w południe

Godzina Miłosierdzia.

Podczas Trwania Święta Eucharystii a w związku z nim Doby Eucharystycznej, w naszej świątyni odbyła się o godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy aby dzięki temu nagraniu modlić się w jedności z naszą parafią.

Nabożeństwo Czerwcowe.

Podczas całego miesiąca czerwca, modlimy się Litanią

do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W Święto Eucharystii nabożeństwo to miały wyjątkowy wymiar.

Msza święta wieczorna.

Ostatnia Msza święta w Święto Eucharystii, odbyła się o godz. 18:00 i była to już Niedzielna Eucharystia. Na wstępie, ksiądz Celebrans, powiedział: ofiara, którą składamy ma być wyrazem naszego zaufania do Boga, przez nią Bóg nas uświęca.

W homilii, nawiązał do Ewangelii o powołaniu Mateusza, że Bóg jest wolny w swych decyzjach i może powołać kogo chce. Przyszedł powołać nie sprawiedliwych ale grzeszników. Bóg każdego wzywa po imieniu. Celebrans mówił dalej: Święty Jan Paweł II, kiedy przybył do nas, w tej pamiętnej pielgrzymce wiary w 1987, mówił wiele o powołaniu. Jesteśmy wezwani by ciągle pogłębiać naszą wiarę. Papież Benedykt, powiedział Jan Paweł II przeżywając trudne doświadczenia, widać był po Nim, jak wielka i niezłomna jest Jego wiara. Wiara ta była świadoma i autentyczna. Przeżywamy tą Dobę Eucharystyczną, którą zapowiedział nasz ks. Abp Ryś, który chciał aby tak obecnie wyglądało przeżywanie tego święta. Dziękujmy Bogu, za ten wielki dar Jana Pawła II, za świadectwo życia, za Jego homilie, encykliki nauczanie. Niektórzy ludzie chcą zdjąć aureolę świętości, atakując Go w sposób haniebny. W jaki sposób, wynagradzać to co się stało? Myślę, że przede wszystkim wypełniając duchowy testament św. Jana Pawła II.

Apel Jasnogórski.

Po Mszy św. wieczornej, w kaplicy Matki Bożej, odbył się Apel Jasnogórski, kończący Dobę Eucharystyczną w naszej świątyni. Nie zabrakło jeszcze na koniec kilku słów od ks. Proboszcza Tadeusza Webera o Janie Pawle Wielkim.

ŚWIĘTO EUCHARYSTII. DZIEŃ PIERWSZY

09.06.2023

9 czerwca 2023 roku, o godz. 21:00, rozpoczęliśmy w naszej świątyni Dobę Eucharystyczną Apelem Jasnogórskim, w związku ze Świętem Eucharystii. Święto to powstało na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w naszym mieście Łodzi, które było w dniu 13 czerwca 1987 roku. Święto miało wcześniej charakter wielkiej procesji Eucharystycznej do katedry z naszej świątyni Matki Boskiej Zwycięskiej, do której przybywała cała Diecezja. Obecnie od kilku lat, święto to ma charakter parafialny ale w jedności z całą Archidiecezją. W tym, roku o godz. 19:00, delegaci z całej Archidiecezji, przybyli do Łódzkiej Katedry, by tam uczestniczyć we Mszy św., podczas której otrzymali przesłanie i obraz Jana Pawła II, obecny podczas Jego kanonizacji, aby przez ten obraz cała Archidiecezja w swoich parafiach, mogła łączyć się w jedności na wspólnej modlitwie podczas tej Doby Eucharystycznej. W Naszej świątyni, Apelem Jasnogórskim rozpoczęło się czuwanie modlitewne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Podczas tej modlitwy, ksiądz Proboszcz Tadeusz Weber, prosił aby wynagradzać wszelkie zniewagi, które dotykają osobę św. Jana Pawła II, naszą modlitwą.

 O 23:00,odbyła się Msza św. podczas której, ksiądz Celebrans, przypomniał kilka ważnych momentów

z tej pielgrzymki do naszego miasta, tak pamiętniej i jedynej.

Mówił, było to wielkie Święto Eucharystii, Papież dużo mówił o Konsekrowanym Chlebie.

Wtedy to ponad 1000 dzieci pierwszokomunijnych, przyjęło tam Pierwszy raz Jezusa Eucharystycznego. 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

08.06.2023

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nasza parafia zgromadziła przede wszystkim, cztery śródmiejskie parafie łódzkie, które wspólnie przeżywały te chwile jako jedna wielka wspólnota Eucharystyczna. Parafia św. Stanisława Kostki, Podwyższenia Św. Krzyża, Najświętszego Imienia Jezusa i nasza parafia Matki Boskiej Zwycięskiej. We Mszy świętej koncelebrowanej uczestniczyli, rektorzy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z zarządem, Seminarium 35+ oraz Misyjnego Seminarium Redemptoris Mater, księża proboszczowie trzech łódzkich parafii Przybyły licznie Siostry Zakonne, Liturgiczna Służba Ołtarza, dziewczynki, które będą sypać kwiatki. Przybyły Asysty Parafialne jak i inne grupy i wspólnoty religjne.Mszy św. towarzyszył Chór Dominikański. Całej Liturgii przewodniczył ks. Abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki, który także wygłosił okolicznościową homilię. Powiedział w nawiązując do historii Izraelitów, których Bóg karmił manną i wodą. Mówił dalej: Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we mnie. Ciało to chleb a woda to Duch Święty. Jeśli, nie spożywamy Ciała Pańskiego, to jesteśmy jak ludzie bezdomni. Jezus pragnie w Nas mieszkać, a także pragnie chce być dla nas domem. Metropolita podkreślił, że właściwe życie dla chrześcijanina to życie wieczne. Kiedy żyjemy w Nim kiedy jesteśmy w relacji z Nim, wtedy żyjemy. Jak często spotykamy się z Jezusem Eucharystycznym? Im rzadziej, tym bardziej obumieramy.

Po Mszy św., z naszej świątyni wyruszyła procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy. W to świętowanie włączyły się cztery śródmiejskie parafie łódzkie.

Każda z nich przygotowała swój ołtarz. Uroczystości przewodniczył ks. Abp Grzegorz Ryś, który przy każdym ołtarzu wygłosił okolicznościowe słowo.

Pierwszy ołtarz przygotowała nasza parafia, do tego miejsca Najświętszy Sakrament poniósł metropolita łódzki. Celebrans powiedział do zgromadzonych o spożywaniu chleba, mówił aby stać się tym co spożywasz. Bądź jak chleb. Spożywasz Eucharystię, która jest dziękczynieniem, bądź tym, który potrafi mówić dziękuję. Mówił dalej o Mszy św. sprawowanej w naszych świątyniach, na ile jest aktorstwem? W domu jesteśmy sobą, a w świątyni?

Do Drugiego ołtarza, znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Piotrkowska i Mickiewicza przygotowanego przez parafię Najśw. Imienia Jezus, Najświętszy Sakrament poniósł

ks. Tadeusz Weber - nasz proboszcz.

Przy drugim ołtarzu metropolita zwrócił uwagę na miłosierdzie. Rozmnożenie Chleba przez Jezusa było gestem miłosierdzia. Zadał pytanie zgromadzonym czy zachowują się jak Jezus w dzisiejszym pogańskim świecie?

Trzeci ołtarz znajdował się na ulicy Piotrkowskiej blisko ulicy Żwirki i Wigury.

Tam metropolita postawił nacisk na obecność Jezusa wśród nas, nawet wtedy gdy Go nie dostrzegamy. Mówił dalej o procesji, w której idziemy za Chlebem i w Nim przeżywamy obecność Jezusa. I o tym jak szybko będziemy biec do domów by jak najszybciej powiedzieć o tej radości i dzieleniu się nią wśród innych.

Czwarty ołtarz znajdował się na ul. Piotrkowskiej blisko katedry.

Abp powiedział tam o ekumenizmie, dążeniu do jedności. Opowiedział o współpracy dwóch biskupów, rzymskokatolickiego i anglikańskiego w Liverpoolu.

Na koniec dodał, że jeśli zobaczysz w drugim człowieku z innego kościoła brata i siostrę i poddasz się tej miłości, to z czasem przyjdzie pora wspólnych struktur.

Na zakończenie Procesji Bożego Ciała, zabrzmiało Te Deum, na na stopniach katedry udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Już na sam koniec metropolita podziękował za wspólną modlitwę kilku grupom i całej wspólnocie modlitewnej, życząc smacznego obiadu. Procesji towarzyszył chór Dominikański, który ubogacił swym śpiewem, to publiczne wyznanie wiary w Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

14.05.2023

W VI niedzielę Wielkanocną, podczas Mszy św. o godz. 11:00, nasza parafia modliła się

w dwóch ważnych intencjach. Pierwszą była modlitwa w intencji dzieci z klas IV,

które przeżywały swoją rocznicę I Komunii świętej a drugą w intencji ks. Macieja,

który tego dnia obchodził swoje imieniny.

Większość dzieci, jak przed rokiem przyszła w odświętnych strojach pierwszokomunijnych.

Asysta Parafialna z okazji Mszy św. w intencji ks. Macieja, wystawiła sztandary.

 

Homilię skierowaną do czwartoklasistów wygłosił ks. Proboszcz Tadeusz Weber.

Cieszę się, że jesteśmy dziś tutaj razem, w duchu wdzięczności i radości, że znowu będziecie mogli przyjąć

Pana Jezusa do swoich serc - powiedział ks. celebrans do dzieci.

Mówił dalej: powiedzcie dziś jak przed rokiem Panu Jezusowi, że Go bardzo, bardzo kochacie

i dziękujecie Mu za to, że przyszedł do waszych serc. Kierując dalej swe słowa do dzieci powiedział:

Wasze dojrzewanie w wierze, dziś się nie kończy. Jest przed wami jeszcze jeden sakrament. Bierzmowanie,

poprzez które otrzymujemy dary Ducha Świętego. I to jest kolejny etap waszego życia, aby już będąc tymi,

którzy mogą w pełni uczestniczyć we Mszy świętej, jeszcze bardziej dojrzewali w wierze i za kilka lat mogli przyjąć Sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej. Dzisiaj modlimy się właśnie o to byście wzrastali w wierze,

by coraz bardziej stawała się żywa, prawdziwa i żebyście kiedyś mogli przyjąć Sakrament Ducha Świętego,

który was umocni i uzdolni do jak najlepszego przeżycia swojego całego życia już w przyszłości.

 

Dzieci czytały czytania, śpiewały psalm i antyfonę oraz złożyły dary ofiarne.

Pod koniec Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych złożyły wraz z ks. Proboszczem,

okolicznościowe życzenia Solenizantowi. Ks. Maciej, zaprosił zgromadzonych aby po Mszy św.

zeszli do dolnego kościoła, gdzie czekał już przygotowany dla wiernych poczęstunek.

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI

3.05.2023

W Uroczystość NMP Królowej Polski, odbyło się jak w każdy dzień maja, nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Tego dnia odbyła się procesja w wewnątrz świątyni, by jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość tego dnia. 

RELACJA Z NABOŻEŃSTWA MAJOWEGO

RELACJA ZE MSZY ŚW. W INTENCJI ASYSTY PARAFIALNEJ

W Uroczystość NMP Królowej Polski 3 maja, Asysta Parafialna, przeżywa co roku, swoje święto patronalne. O godz. 18:00, odbyła się Msza święta w intencji członków asysty i ich rodzin.

Mszę świętą odprawił ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz parafii i opiekun Asysty Parafialnej.

Asysta wystawiła sztandary na tą okoliczność, czytała czytania i modlitwę wiernych oraz złożyła dary ofiarne.

 

Pod koniec Eucharystii, ksiądz Proboszcz zwrócił się do zgromadzonych z apelem,

o dołączenie do wspólnoty Asysty. W każdej chwili gdy tylko ma odbyć się procesja.

W homilii ks. celebrans powiedział: W tym szczególnym dniu, wielkiego święta w Kościele i święta w naszej Ojczyźnie biegną na Jasną Górę. Maryja w szczególny sposób opiekuje się naszym narodem. Ksiądz Proboszcz, opowiada historię jak Cudowny obraz Matki Bożej znalazł się tam. Dzisiaj możemy się radować i cieszyć, że wielkie tłumy przybywały do Niej. Mówił dalej: myślę, że i dziś nasza parafia ma szczególny powód dziękczynienia i świętowania. Tu w naszej świątyni są dwa wizerunki Maryi. Matki Bożej Zwycięskiej i Matki Bożej Watykańskiej, otrzymanej od św. Jana Pawła II, dla naszego kościoła i kościoła łódzkiego. Maryja jest od początek istnienia naszej parafii, to pierwszy proboszcz ej parafii, udał się z pielgrzymką na Jasną Górę i tak rozpoczęła się tradycja pielgrzymowania. Dziś dziękujemy Bogu, że dał nam taką Matkę i Królową. Moi drodzy świętujmy tej wielki dzień i pamiętajmy, że Maryja będzie nas nieustanie wzywać i prosić, uczyńcie wszystko co Syn mój wam powie.

III NIEDZIELA WIELKANOCNA.WIZYTACJA KANONICZNA. 

23.04.2023

W dniu 23 kwietnia 2023r. parafia nasza, przeżywała drugi dzień wizytacji kanonicznej, której dokonywał ks. Abp Grzegorz Ryś.

. Podczas Mszy o godz. 7:30, metropolita modlił się w intencji kapłanów pracujących w naszej parafii. Wygłosił, także okolicznościową homilię. Dzisiejszą Ewangelię bardzo uważnie się czyta w ostatnim czasie. Słowo to mówi nam jak poprowadzić innych do wiary. Jezus dołącza do uczniów i im towarzyszy. Czy my potrafimy być z kimś kto odchodzi od wiary? Zanim kogoś zaczniesz nauczać siądź z nim przy stole i go posłuchaj. Bez tego nie ma żadnej ewangelizacji. Jezus daje poznać się przy łamaniu chleba. Kiedy innym przekazujesz wiarę twoja wiara się umacnia. Gdy o Nim świadczysz twoja wiara staje się silniejsza.

RELACJA ZE MSZY ŚW O GODZ. 7:30

RELACJA ZE MSZY ŚW O GODZ. 9:30

Podczas Mszy o godz. 9:30, metropolita modlił się w intencji całej naszej parafii. Wygłosił, także homilię, w której powiedział: usłyszeliśmy bardzo ważny i aktualny fragment Ewangelii, który odpowiada na wiele pytań stawianych sobie. Co zrobić z tymi, którzy odchodzą od Kościoła. Jak mówić do kogoś o wierze, komuś kto stał się niewierzący? Jezus słucha swoich uczniów idących do Emaus. Jezus idzie z uczniami. Chrześcijaństwo to jest spotkanie z żyjącym Zmartwychwstałym Panem. Spotkanie z osobą. Wiara to jest relacja do osoby. Uczniom budzi się wiara poprzez słuchanie. Jezus łamie chleb. A uczniowie gdy go spożyli i natychmiast wracają do Jerozolimy by powiedzieć wszystkim o Jezusie. Wiara umacnia się wtedy gdy jest przekazywana.

RELACJA ZE MSZY ŚW O GODZ. 11:00

Podczas Mszy o godz. 11:00, metropolita modlił się w intencji całej naszej Archidiecezji. Wygłosił, także homilię, wraz z dziećmi, które chętnie odpowiadały na zadawane przez metropolitę pytania. Ewangelia, która była właśnie czytana właśnie teraz się dzieje. Msza św. wcześniej nazywana była Łamaniem Chleba.

Abp poprosił ojców z Domowego Kościoła, aby przełamali wraz z ks. Maciejem chleb. Dzieci zobaczyły pierwszy raz jak się to robi. Przełamali chleb, aby się nim dzielić. Kto dzieli się chlebem? Przy wspólnym stole, bo się kochają. Nie może być tak, że przystępujemy do Komunii św. i mamy innych w nosie. Jedząc jeden chleb stajemy się jedynym ciałem. Po zakończeniu Eucharystii, metropolita wraz z kapłanami wyszli przed ołtarz i podzieli się ze zgromadzonymi w świątyni chlebem, w geście wzajemnej braterskiej miłości.

RELACJA ZE MSZY ŚW O GODZ. 12:30

Podczas Mszy o godz. 12:30, metropolita wygłosił ostatnią homilię podczas tej wizytacji. Powiedział: Dzisiaj my, jesteśmy uczniami z Emaus. Dzisiaj my mamy nadzieję, spotkania ze zmartwychwstałym Panem. Gdy czytamy Pismo, to Pismo by poznać Jezusa, to Pismo prostuje nam nasze fałszywe pojęcie o Bogu. Musimy czytać Pismo,

by odkrywać kim jest Jezus, kim jest Bóg objawiony w Jezusie w Duchu Świętym. Metropolita mówił dalej: Kiedy łamiemy chleb to jesteśmy jednością. Ponieważ jemy z jednego Chleba, jesteśmy jednym ciałem. Spożywanie Eucharystii, czyni nas jednym ciałem, czyni nas wspólnotą. To są przestrzenie kiedy doświadczamy żyjącego Pana

- Słowo i Łamanie Chleba. Gdy byśmy przeżyli to, jak tych dwóch z Emaus, to byśmy biegli do domu, by powiedzieć o Jezusie tym, którzy tam mieszkają.

WIZYTACJA KANONICZNA. SAKRAMENT BIERZMOWANIA.

21.04.2023

W piątek, 21 kwietnia 2023, o godz. 18:00, rozpoczęła się Msza św. rozpoczynająca wizytację kanoniczną przez ks. Abp Grzegorza Rysia. Podczas tej Eucharystii, zgromadzonej i przygotowanej młodzieży metropolita łódzki, udzielił Sakramentu Bierzmowania. Młodzież na zakończenie liturgii podziękowała konkretnym osobom, wręczając im kwiaty a Arcybiskup, poświęcił książki, które stały się pamiątką sakramentu i drogowskazem w dalszym dojrzałym życiu chrześcijańskim.

W homilii metropolita łódzki powiedział: Wysłuchaliśmy Słowo, które prowadzi nas do Sakramentu Bierzmowania, który prowadzi nas ku dojrzałej wierze. Słowo dziś odpowiada nam czym mierzyć dojrzałą wiarę? Jezus nam mówi - stosunkiem do Eucharystii.

Na ile jest dojrzała nasza wiara, widzimy przez stosunek nasz do Eucharystii. Metropolita zwrócił uwagę na fakt, jak Jezus gromadzi nas przy stole. Znaczenie tego w codzienności tłumaczy w dalszej części homilii. Zachęcamy do wysłuchania.

SPOTKANIE GRUP I WSPÓLNOT W PARAFII, ORAZ KATECHETÓW PRACUJĄCYCH NA TERENIE PARAFII Z ARCYBISKUPEM

Około godziny 19:30, rozpoczęło się spotkanie grup i wspólnot parafii, oraz katechetów pracujących na terenie parafii, wraz z Abp Grzegorzem Rysiem.

Przedstawiciele opowiedzieli, o swojej pracy w parafii, celu spotkań i zachęcania innych do dołączenia. 

Katecheci opowiedzieli o swojej pracy i ilości dzieci na katechezach oraz przyczynach unikania lekcji religii w przedszkolach i szkołach.

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE -  Msza św. rezurekcyjna

09.04.2023

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 6:00, rozpoczęło się świętowanie Wielkiej Nocy uroczystą Procesją Eucharystyczną, z którą wyszliśmy poza mury świątyni z Najświętszym Sakramentem, aby ogłosić najważniejszą wielką prawdę naszej wiary całemu światu. Chrystus Zmartwychwstał. Na zakończenie procesji rozbrzmiało Te Deum a po nim błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Rozpoczęła się Msza św. rezurekcyjna. Nie brakowało w niej woni kadzidła i pieśni z najradośniejszym Alleluja. Na zakończenie życzenia i podziękowania złożył ks. Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii: Od uroczystej procesji, z którą wyszliśmy na zewnątrz przy biciu dzwonów ogłosić całemu światu,

że Chrystus Zmartwychwstał. To najwspanialsza nowina jaką mogła usłyszeć ludzkość. Ksiądz proboszcz przytacza słowa z Ewangelii przed chwilą usłyszaną. Opowiada o prawdziwości Zmartwychwstania Chrystusa, o szatach Jego w jaki sposób były złożone.

Wygląda to tak jakby Pan, przez nie przeniknął. Szaty są w całości. Dziękujmy za to, że i my staliśmy się ludźmi, którzy uwierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa, a naszym obowiązkiem, naszym powołaniem jest głosić tę prawdę.

 Apostołowie oddali za nią swe życie, a my naszym życiem potwierdzajmy to, że Jezus jest prawdziwym Zbawicielem i wstawszy się chrześcijanami, ludźmi namaszczonymi w imię Trójcy Świętej, staliśmy się Chrystusowi dlatego idźmy Jego drogą i żyjmy tak jak przystało na godność dzieci Bożych i głośmy tę prawdę naszym codziennym życiem.

WIGILIA PASCHALNA 

08.04.2023

W sobotę wieczorem, rozpoczęła się Wigilia Paschalna. Tej nocy, Chrystus Zmartwychwstał. Przed świątynią, odbyło się poświęcenie ognia, a następnie po pieśni o Paschale, rozpoczęto bogatą w treść Liturgię Słowa, która opowiadała czytaniami i psalmami od powstania świata do narodzin Jezusa. Po czytaniach ze Starego Testamentu, rozbrzmiała wraz z dzwonami Chwała na wysokości Bogu, która oznajmia przyjście Jezusa na świat. Nowe dzieje narodu wybranego. Alleluja rozbrzmiało przed Ewangelią i homilia ks. Tadeusza Webera. Ważnym momentem tej liturgii, jest poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez zgromadzonych. Podczas modlitwy nie brakowało woni kadzidła, która wypełniła świątynię swym zapachem.

W homilii ks. Proboszcz powiedział: Przebogata jest dzisiaj Liturgia Słowa, którą dziś usłyszeliśmy. Dwa słowa które nas prowadzą przez tę Liturgię to słowo światło i przejście. Słowa ze Starego Testamentu opowiadają o tworzeniu świata i dziejach narodu wybranego.

. W końcu, przychodzi na świat Jezus, bo Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego dał. Jezus składa siebie w ofierze aby nas wykupić. Jezus Zmartwychwstały daje nam nowe życie zaprasza nas do tego byśmy

w tym nowy życiu uczestniczyli.

WIELKA SOBOTA

08.04.2023

W Wielką Sobotę, od godz. 7:00, można adorować Pana Jezusa w Grobie Pańskim.

O godz. 15:00, odbyła się Koronka do Miłosierdzia Bożego w drugim dniu nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia.

Od godz. 7:00, można było przynosić pokarmy na wielkanocny stół do poświęcenia. Wiernych tego dnia nie brakowało.

Kapłani po poświęceniu, składali życzenia świąteczne oraz zapraszali na Wigilię Paschalną.

WIELKI PIĄTEK - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

06.04.2023

Wielki Piątek, to jedyny dzień w roku, kiedy to Kościół nie sprawuje Mszy św. To dzień śmierci Zbawiciela.

O godz. 18:00, wierni zgromadzili się w świątyni, aby uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej, która składała się na kilka części. Tego dnia odczytuje się Mękę Pańską oraz uroczyście zostaje odsłonięty krzyż, po którym następuje Adoracja Krzyża. Później Komunia św., oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Liturgię poprowadził ks. Maciej Chodowski.

W homilii usłyszeliśmy: Doszliśmy to tego momentu, kiedy będziemy

adorować krzyż. Dlaczego tak musiało się stać?

Dlaczego zbawienie dokonało się przez śmierć tak haniebną?

WIELKI PIĄTEK - KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Przez cały Wielki Piątek, trwała adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. O godz.15:00 wierni modlili się Koronką do miłosierdzia Bożego.

WIELKI CZWARTEK - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

06.04.2023

Wielki Czwartek, to dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przez Jezusa.

Wieczorem w naszej świątyni odbyła się Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której nastąpił obrzęd obmycia nóg kilku wiernym. Świątynia tego dnia wypełniła się, zapewne wielu parafian przybyło wreszcie po czasie obostrzeń w Wielki czwartek,

by wspólnie przeżywać ten wieczór.

Pod koniec zostały złożone życzenia naszym kapłanom,

a po nich Najświętszy Sakrament został uroczyście w procesji przeniesiony do Ciemnicy, w której można Go adorować aż do Liturgii Wielkiego Piątku.

Wielkoczwartkową homilię wygłosił ks. Proboszcz Tadeusz Weber. Celebrans podziękował, za przybycie wiernym na tą wyjątkową ucztę, pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Ta uczta to Eucharystia. Każda Msza św. to ponowienie ofiary Chrystusa. Dziś ta wieczerza, to wielkie dziękczynienie Jezusowi za ustanowienie eucharystii. Ale nie byłoby eucharystii, gdyby nie było kapłaństwa. Jezus ustanowił ten sakrament by ci którzy są konsekrowani, mogli sprawować Mszę św., uobecniać Bożą obecność wśród nas. Ja wiem, że jest wiele grzechu również w życiu kapłańskim, który bardzo boli, które my kapłani zadajemy Jezusowi. Ale jest tak wielu księży, którzy prawdziwie realizują swoje powołanie, dlatego grzech niektórych, nie może przekreślić tych dobrych. My kapłani musimy pokutować, ale potrzeba nam waszej modlitwy, byśmy jak najlepiej wypełniali swoją służbę.

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ - TRZECI DZIEŃ WIELKOPOSTNYCH  REKOLEKCJI PARAFIALNYCH

02.04.2023

Wystrój świątyni na Niedzielę Palmową

Relacja ze Mszy św. o 9;30

W niedzielę palmową odbył się trzeci a zarazem ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych w naszej parafii prowadzonych przez Ojca Marka Kowalskiego.

W ten ostatni dzień zamyśleń wielkopostnych, kaznodzieja dał świadectwo z pracy i życia w Mariupolu, przed wybuchem wojny w całej Ukrainie.

Opowiedział co stało się z miejscem, gdzie mieszkał i posługiwał. Zachęcamy do wysłuchania prawdy o Mariupolu.

Relacja z Nabożeństwa Gorzkich Żali

Relacja ze Mszy św. o 11;00

W niedzielę palmową, podczas każdej Mszy św. odbywało się poświęcenie palemek. O godz. 11:00, Eucharystia zgromadziła najmłodszych parafian. Rozpoczęcie nastąpiło pod chórem, spod którego została odczytana Ewangelia o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, a następnie przechodząc przez całą świątynię ks. celebrans poświęcił przyniesione palmy przez wiernych. Odczytano z podziałem na role Ewangelię o Męce Pańskiej. Mszy św. towarzyszyła nasza parafialna schola, która swoim śpiewem ubogaciła modlitwę. Podczas każdej Mszy św. Ojciec Marek Kowalski, głoszący rekolekcje w naszej świątyni dawał świadectwo z pracy i życia w Mariupolu. Świadectwo można posłuchać, ze Mszy św. o godz. 9:30

Ostatnie Nabożeństwo Gorzkich Żali w tym roku, poprowadził ks. Tadeusz Weber. Kazanie pasyjne wygłosił Ojciec rekolekcjonista Marek Kowalski - paulin.

W kazaniu pochylił się nad słowami Jezusa z Ewangelii. " Szymonie, nie mogłeś czuwać jednej godziny". Kaznodzieja rozważał uczucia jakie towarzyszyły Jezusowi w Ogrodzie Oliwnym. O wielkim lęku i pocie jaki towarzyszył Zbawicielowi a który zawiódł się na swoim apostole. A jak jest z nami. Obudź się, wielokrotnie padało do podawanych przykładów przez Ojca Marka. Na zakończenie odbyła się procesja Eucharystyczna.

Zachęcamy do obejrzenia filmu.

PALEMKI

Jak co roku, w niedzielę palmową, dzieci i młodzież ze wspólnot parafii, rozprowadzała palemki, które dzień wcześniej samodzielnie tworzyły. Palmy byłe przepiękne, z różnymi dodatkami.

Pieniądze zebrane podczas tej akcji zostaną przeznaczone na wakacyjny wyjazd tych wspólnot.

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE - DZIEŃ DRUGI

01.04.2023

Relacja ze Mszy świętej

W drugim dniu parafialnych rekolekcji wielkopostnych, Ojciec rekolekcjonista nawiązał na początku do dzisiejszej Ewangelii,

by następnie mówić o pragnieniu spotkania Jezusa. Jezus pragnie być gościem twojego serca, tylko czy tego chcesz?

Zachęcamy do wysłuchania nauki z drugiego dnia rekolekcji.

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE - DZIEŃ PIERWSZY

31.03.2023

W piątek, 31 marca 2023, nasza parafia przeżywała pierwszy dzień rekolekcji wielkopostnych. Rekolekcje prowadzi Ojciec Marek Kowalski - paulin, który przez ostatnie 15 lat pracował w Mariupolu na Ukrainie, budując klasztor i kościół.

Na początku głoszenia słowa, wyraził swą radość, z faktu, że może tu właśnie głosić rekolekcje. Rekolekcje to spotkanie z Bogiem. Doświadczenia Bożego Słowa, który a moc miecza. Słowo będzie was ożywiać. Jeśli ktoś chce iść za mną, niech weźmie swój krzyż i mnie naśladuje. Krzyż nie jest dodatkiem do chrześcijańskiego życia. Tajemnica krzyża, została objawiona maluśkim. Krzyż chwalebny, jest głębokim sekretem chrześcijaństwa. Jest tym co świat odrzuca. Jest znakiem cierpienia. Bóg, który jest dobry, a jak to możliwe, że Bóg pozwala, że spotykają nas złe rzeczy. Chrystus to jedyny, człowiek, który zaakceptował krzyż, tam skąd my wszyscy uciekamy, Jezus wszedł i pokazał że właśnie krzyż jest drogą aby nas zbawić. Zaakceptować swój krzyż, oznacza uznać, że ten krzyż jest drogą, Bóg daje krzyż, aby nas do siebie przyprowadzić. Popatrz na swoje życie. Ile ludzi spotkało się z Bogiem, przez jakieś problemy. Krzyż nas uczy i pomaga wchodzić nam w samych siebie. Nie ma człowieka, który by nie doświadczył krzyża. Zapatrzmy się w krzyż. Porozmawiaj z Jezusem o krzyżu. Co jest twoim krzyżem? Jezus tylko wie czemu taki krzyż właśnie ciebie spotyka. Krzyż Jezusa jest drogowskazem. Krzyż jest drogą.

Relacja ze Mszy świętej

Relacja z Drogi Krzyżowej

W piątek 31 marca 2023 roku, odbyła się Droga Krzyżowa podczas trwających rekolekcji wielkopostnych. Droga Krzyżowa wiodła Jasnogórskim szlakiem. Ojciec rekolekcjonista powiedział, że nie chce, aby była to tylko przechadzka na Kalwarię, w towarzystwie Maryi. Matka Boża, nie jest towarzyszką naszych spacerów,

ale naszej chrześcijańskiej drogi, krzyżowej drogi. Ją trzeba też wziąć tak serio jak krzyż Jezusa. Zachęcamy do modlitwy wraz z tym nagraniem.

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE DLA PAR

10-12.03.2023

W ostatni weekend w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się Rekolekcje Wielkopostne dla Par, które przeżywaliśmy w ramach Rejonowego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Rejon Łódź-Śródmieście.

Rekolekcje miały charakter otwarty.

Nauki Rekolekcyjne w ramach Homilii głosił nasz Moderator Rejonu ks. Robert Jaśpiński, a świadectwo jedno

z małżeństw Kręgu Domowego Kościoła na przewodni temat każdego dnia:

PIERWSZY DZIEŃ 

Pierwszy dzień poświęcony był modlitwie małżonków podczas którego przeżywaliśmy Drogę Krzyżową z rozważaniami w oparciu o Hymn o Miłości.

DRUGI DZIEŃ 

W drugim dniu Rekolekcji tematem przewodnim była komunikacja w małżeństwie i dialog. Po mszy odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której małżonkowie mieli okazję do podjęcia dialogu - rozmowy dziękczynienia, przeproszenia i prośby w obecności Pana.

Na zakończenie Pan Jezus przechadzał się pomiędzy małżonkami Błogosławiąc im na każdy kolejny dzień.

TRZECI DZIEŃ 

W trzecim i zarazem ostatnim dniu Rekolekcji razem ze Wspólnotą Parafialną Matki Boskiej Zwycięskiej pochylaliśmy się

nad tematem życia Słowem Bożym na co dzień w rodzinie.

Eucharystia stała się przestrzenią, w której otwieraliśmy serca, aby Słowo Boże mogło działać w nas. Czuliśmy się u "Źródła",

które zaspokaja nasze najskrytsze pragnienia.

Wychodząc z kościoła każdy otrzymał fragment Słowa Bożego, który miał zachęcić do sięgnięcia w domu do Pisma Świętego

oraz informator o możliwości formacji w różnych wspólnotach Archidiecezji Łódzkiej.

Na koniec Rekolekcji odbyła się Agapa na której mogliśmy ucieszyć się sobą i we Wspólnocie podzielić się refleksjami po przeżytych Rekolekcjach.

To był piękny czas.

Tekst i zdjęcia autorstwa Pary Rejonowej: Marzanna I Maciej Wojciechowscy oraz zdjęcia Ewy Melson.

DROGA KRZYŻOWA DLA DZIECI

24.02.2023

Podczas Wielkiego Postu,  w piątki o godz. 17;30, odbywa się Droga Krzyżowa, w której rozważania są dedykowane przede wszystkim dla dzieci. One często same odczytują kolejne rozmyślenia nad poszczególnymi stacjami. 

Pierwsza Droga Krzyżowa odbyła się 24 lutego. Kilka zdjęć z tej modlitwy.

ARCHIDIECEZJALNE REKOLEKCJE DLA KOBIET - DZIEŃ DRUGI

24.02.2023

Drugiego dnia rekolekcji dla kobiet, podczas Mszy świętej wierni wezwani przez ks. Abp Grzegorza Rysia, modlili się przede wszystkim za ofiary wykorzystywania seksualnego w Kościele , a także ogarnięto szczególną modlitwą Ukrainę, prosząc o pokój dla niej. Metropolita podkreślił, że te dwie intencje uzupełniają się między sobą.

 

W homilii metropolita wyjaśnił w jaki sposób się one łączą. Te dwie intencje wykorzystanie seksualne oraz wojna są owocem przemocy. jeden konkretny sposób – jedno i drugie jest owocem przemocy. Dzisiejsze Słowo Izajasza, zachęca nas abyśmy sięgnęli do przyczyn zła. W naszym życiu począwszy. Stańmy przed Bogiem i rozliczmy się przed Nim ze wszystkich sytuacji przemocowych w naszym życiu. Metropolita podpowiadał, jakie stawiać sobie pytania podczas tego rachunku sumienia.

Druga nauka drugiego dnia rekolekcji, oparta była na Mateuszowej Ewangelii, która opowiada o Przemienieniu na Górze Tabor. Metropolita zadał pytanie; kogo słuchamy w Kościele - Jego słuchajcie, Jezusa. Należy nam słuchać Jezusa w Jego Słowie w liturgii. Słuchajmy Go w siostrach, braciach, którzy potrzebują pomocy a szczególnie uważnie w tych najmniejszych.

Jezus wystarcza, tam gdzie On jest, nie brak niczego.

Takimi słowami rozpoczęła się Droga Krzyżowa podczas Archidiecezjalnych Rekolekcji Dla Kobiet. Rozważania Drogi Krzyżowej, w tym dniu modlitwy i pokuty, zostały ułożone przez zakonnika, który sam doświadczał. Nabożeństwo poprowadził jeden z przybyłych na modlitwę kapłanów. Modlitwie towarzyszył chór z Konstantynowa Łódzkiego.

Zapraszamy do modlitwy wraz z tym nagraniem.

DROGA KRZYŻOWA

ARCHIDIECEZJALNE REKOLEKCJE DLA KOBIET - DZIEŃ PIERWSZY

23.02.2023

23 lutego, odbył się pierwszy dzień Archidiecezjalnych Rekolekcji Dla Kobiet, prowadzonych przez ks. Abp Grzegorza Rysia. Tradycją się już stało, że na początku Wielkiego Postu, odbywają się ów rekolekcje, które gromadzą nie tylko panie z miasta Łodzi ale i z dalszej części Polski - mówił ks. Paweł Gabara. Podczas Eucharystii metropolita łódzki wprowadził w temat rekolekcji, zaczynając od słów, że wiara musi być żywym doświadczeniem spotkania z Bogiem, objawionym w Jezusie Chrystusie w Duchu Św. Jeśli wiara nie jest doświadczeniem miłości i żywej relacji, to taka wiara zabija. Zachęcamy do wysłuchania nauki wraz z relacją.

Pierwszego dnia rekolekcji w nauce po Mszy św. Metropolita Łódzki, zwrócił uwagę, że nasza codzienność przemija w tłumie ludzi, a co za tym idzie ten tłum ma swoje zasady a my idziemy za nimi. Dlatego też, powinniśmy odejść od tego tłumu, a rekolekcje są idealną okazją by tak uczynić. Dzień rekolekcji zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas, nauki ks. Abp, zachęcił Panie by jako jałmużnę wielkopostną, ofiarowały ciepłe ubrania, które pojadą na Ukrainę, wraz ze skarpetkami, które w tym czasie ofiarowuje młodzież, podczas trwającej Areny Młodych. Metropolita powiedział, że przy pomocy CARITAS, zorganizuje się duży transport i taki tir młodzieżowo-kobiecy pojedzie z tymi darami dla cierpiącej Ukrainy. Prosił także, by pamiętać zwłaszcza 24 lutego o naszych walczących sąsiadach i prosić o pokój dla nich. Zachęcamy do wysłuchania nauki

ŚRODA POPIELCOWA

22.02.2023

W homilii metropolita łódzki powiedział wiele znaczących słów. Wysłuchaliśmy bardzo pięknego i obfitego Słowa Bożego, ważne jest by nie przegapić tego co najważniejsze. Słowo stawia nas na progu decyzji, oczekuje jej od nas. Decyzji, którą trzeba podjąć teraz. Decyzji, by przyjąć, że Bóg odpuszcza nam winy i że jedna nas ze sobą samym. Mamy stać się sprawiedliwością Bożą. Mówił dalej: Człowiek, który jest obrócony w popiół jest wezwany przez Boga, by wrócić do Niego. By wrócił w ręce Boga tak, jak był na początku , kiedy Bóg stwarzał człowieka z prochu ziemi i tchnął w niego Ducha a wtedy człowiek stał się żyjący! Gdy trzymamy się tylko tego, co jest ludzkie i stajemy się co raz bardziej spopieleni, to jest to taki moment, kiedy wracamy w ręce Boga i On jest w stanie kleić nas na nowo z tego prochu i tchnąć w nas swojego Ducha byśmy żyli! Przyjmując popiół na głowę kryje w sobie takie dwa wyznania: jestem jak ten popiół, bo straciłem Twojego Ducha, bo jestem grzesznikiem, ale Bóg biorąc ten popiół w swoje ręce, tchnie w nas Swojego Ducha. Zachęcamy do wysłuchania homilii.

W Środę Popielcową w naszej świątyni, rozpoczęło się Wielkopostne Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych. Pierwszej Liturgii Stacyjnej, przewodniczył metropolita łódzki.

Na początku ks. prałat Tadeusz Weber powitał zgromadzonych

i podziękował, że zapragnęli przyjąć zaproszenie

ks. Abp Grzegorza Rysia i przeżyć czas Wielkiego Post,

idąc szlakiem Kościołów Stacyjnych.

UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ TOALETY DLA WIERNYCH

12.02.2023

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie naszej nowej toalety w dolnym kościele. Jest do dyspozycji parafian i gości w trakcie mszy i spotkań parafialnych.

Inwestycja ta była możliwa dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób oraz hojności darczyńców. Bóg zapłać wszystkim

Mamy nadzieję, że miejsce to będzie służyć nam wszystkich i że wszyscy będziemy o nie dbać.

Zdjęcia A. i N. Widerscy

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

02.02.2023

Kościół przeżywał dziś Święto Ofiarowania Pańskiego a w Polsce znane bardziej jako Matki Bożej Gromnicznej. 


Dziś mija 40 dni od Narodzenia Pańskiego. 
Maryja z Józefem, przychodzą do świątyni jerozolimskiej, aby ofiarować Dzieciątko Jezus samemu Bogu

a Maryja dokonuje obrzędu oczyszczenia. 
Tam dokonuje się spotkanie Świętej Rodziny z Symeonem, który wypowiada znaczące słowa

"Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela" (Łk 2, 32). 

 

Od X wieku, upowszechnił się zwyczaj poświęcenia świec, których promień symbolizuje Jezusa,

który jest Światłem świata. Obrzęd ma przypominać chrześcijanom, że Chrystus jest Światłością świata,

która rozjaśnia mroki grzesznego życia każdego człowieka.
 

Gromnica towarzyszy w ważnych wydarzeniach życia. Przy wielu sakramentach, czy też przy konającym.

Zapala się ją, także podczas Liturgii Światła w Wielką Sobotę. 
Niegdyś taka świeca przechowywana była w każdym domu i zapalano ją, modląc się przy jej blasku, podczas burz, nawałnic, czy też gdy groziły wszelkiego rodzaju klęski żywiołowe.

 

W kościele, we Mszach św., wzięło udział wielu wiernych, którzy przybyli właśnie z gromnicami,

aby je poświęcić. 

Dziś, także w Kościele przeżywany jest dzień Życia Konsekrowanego. Polecamy w modlitwie wszystkie osoby,

poświęcone Bogu.

Zdjęcia A. i N. Widerscy

II NIEDZIELA ZWYKŁA. MSZA ŚW. W INTENCJI KS. HENRYKA KRZOSKA  Z RACJI NADCHODZĄCYCH IMIENIN.

15.01.2023

W II Niedzielę Zwykłą, podczas Mszy św. o godz. 11:00, nasza parafia modliła się w intencji ks. Henryka Krzoska z racji nadchodzących Jego imienin. Tego dnia świątynia naprawdę wypełniła się po brzegi, czego dawno już nie doświadczaliśmy. Pod koniec Mszy św. ksiądz Proboszcz w imieniu własnym i ks. Macieja, złożył czcigodnemu Solenizantowi życzenia a następnie przedstawiciele grup parafialnych. Każdy otrzymał imieninowego cukierka. A po życzeniach ks. Henryk, pełen wzruszenia podziękował za pamięć o Jego osobie i modlitwę.

Podczas tej Mszy św.  ksiądz Maciej Chodowski wygłosił homilię, prowadząc ją z udziałem dzieci. Celebrans nawiązał do Ewangelii, czytanej chwilę wcześniej. Opowiedział historię z Ewangelii, pytając dzieci jak zrozumiały te słowa. Kim były postaci występujące w Słowie Bożym. Pan Jezus, był kuzynem Jana Chrzciciela ale i Bogiem.

Czy Janowi było łatwo uwierzyć, że Jezus jest Bogiem? Zachęcamy do wysłuchania nauki.

SPOTKANIE OPŁATKOWE

08.01.2023

W niedzielę, 8 stycznia o godz. 16:00, rozpoczęło się spotkanie opłatkowe grup i wspólnot, gromadzących się przy parafii. Zaproszenie na to spotkanie przyjęło około 80 osób. Na początku zgromadzonych powitał

ks. Proboszcz i podziękował za tak liczne przybycie. Pan Henryk, odczytał Ewangelię o Narodzeniu Pańskim

, a następnie zabrzmiała kolęda, którą poprowadzili ks. Maciej z S. Noemią i naszą scholą. W śpiew włączyła się cała wspólnota. Zgromadzeni łamali się opłatkiem, składając sobie okolicznościowe życzenia a w tle brzmiały najpiękniejsze kolędy. Wspólne kolędowanie połączyło parafian i każdy zapewne poczuł się jak w rodzinie,

w parafialnej rodzinie Matki Boskiej Zwycięskiej. Pierwszy raz odbyło się spotkanie wszystkich grup

i wspólnot, dzięki inicjatywie ks. Macieja. Po czasie kiedy było tak wiele zakazów i obostrzeń z radością wszyscy spędzili czas, aż trudno było się rozchodzić, ale obowiązki wzywały.

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO - TRZECH KRÓLI

6.01.2023

W Święto Objawienia Pańskiego tradycyjnie zebraliśmy się na Mszy świętej.

Jest to jedno z najstarszych Świąt chrześcijańskich, swą tradycją wyprzedzającą Święta Bożego Narodzenia. Świętujemy pełnię Objawienia Pańskiego całemu światu.

 

Dzisiejsza Ewangelia opisuje historycznie pierwszy – hołd Mędrców ze Wschodu.

Tych badaczy nieba sprowadza do Heroda Wielkiego przedziwne na nim zjawisko

(nie tylko astronomiczne w rodzaju komety) – szczególny znak Bożego Objawienia.

A Starożytny Wschód znał przepowiednie o Królu Żydowskim (Mesjaszu Izraela), inaugurującym nową szczęśliwą erę ludzkości.

 

Liturgię zakończył obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła.

 

Każdy kto chciał mógł zabrać je do domu by móc na drzwiach napisać C+M+B 2023 - Niech Chrystus błogosławi naszemu domowi.

Zdjęcia i tekst A. i N. Widerscy

W przypadku zbyt dużej strony, proszę skorzystać ze skalowania strony Ctrl +, Ctrl -

Strona jest szyfrowana i posiada stosowny certyfikat.

LOGONASTRONE22.jpg

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi
dekanat Łódź-śródmieście

bottom of page