top of page

AKTUALIZACJA 21.04.2024

  • Facebook
  • YouTube

Kronika 2021

NABOŻEŃSTWO I MSZA ŚW. NA ZAKOŃCZENIE ROKU PAŃSKIEGO  2021

31.12.2021

Nabożeństwo na zakończenie roku.

Jak co roku na jego koniec, robi się różne podsumowania.

W naszej świątyni, na wieczornym nabożeństwie, uklękliśmy przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie,

aby dziękować za dany nam czas, przepraszać za uczynione zło i nie wypełnianie Bożej woli, a także by błagać,

aby Pan Bóg, przeprowadził nas przez 2022 rok Swoją Ojcowską dłonią,

a Matka Boża Rodzicielka, nie opuszczała nikogo i chroniła pod Swym Niepokalanym Sercem.

Relacja ze Mszy świętej

Msza święta na zakończenie roku.

Na zakończenie Roku Kalendarzowego, odbyła się Msza święta w intencji parafian. Mszę św. homilię wygłosił ks. Tadeusz Weber - proboszcz naszej parafii. Powiedział w niej: Koniec roku, to czas podsumowań, my przyszliśmy dziś tutaj, w ostatnim dniu Starego Roku, aby przeżyć tą Eucharystię. By podziękować za miniony rok. Trwamy jeszcze w oktawie Bożego Narodzenia i dziś słyszymy tą samą Ewangelię, co w uroczystość Bożego Narodzenia. Na początku było słowo, w nim było życie. Naszą troską, lękiem, jest przemijanie. Wszystko dobiegnie końca. Gdyby nie wiara, i fakt, że Słowo Wcielone zamieszkało wśród nas i dało nadzieję nowego życia. Gdyby nie to, lęk całkiem by nas ogarnął. Jezus daje nadzieję, On nas prowadzi i daje perspektywy nowego życia. Patrzymy dzięki Niemu z ufnością w przyszłość. Ufność mamy w Bogu i w Jego opatrzności. Na koniec roku, czynimy jakieś bilanse, co się udało, co osiągnęliśmy. Również czynimy to w tej naszej wspólnocie jaką jest parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Ten rok był trudny i dziwny. Ograniczenia wiernych w kościołach, więcej pogrzebów, przez trwającą pandemię. Strach panujący nawet gdy gromadziliśmy się w kościele. Przedłużane dyspensy od uczestnictwa w Mszach św. Statystycznie w mijającym roku, w naszej świątyni było tylko 6 ślubów, a rok wcześniej 16. Chrztów było 73, a rok wcześniej 49. To jest liczba jednak pocieszająca. Pogrzeby w tym roku, to 115 odprowadzonych osób, na miejsce pochowku, a rok wcześniej 134, ale nie wiemy czy wszystkie pogrzeby zostały zgłoszone. Tak wygląda statystyka. Nie wiemy jak długo potrwa pandemia, ograniczenia, restrykcje. Dziękuję za ten mijający rok, że pomimo pandemii, gromadziliśmy się i przeżywaliśmy najważniejsze wydarzenia związane z Rokiem Kościelnym. Dziękuję, za tą materialną troskę o życie parafii, za te ofiary złożone w świątyni i składane przelewami. To ważne i potrzebne wsparcie. Nie mogliśmy podjąć prac, przez szczupłość środków finansowych, nie można było pokusić się o większe inwestycje w odnowienie świątyni. Dziękuje że możemy dalej funkcjonować, nie mamy żadnych długów. Dziękuję za postawę wiary i obecności w świątyni. Korzystając z okazji, że będzie można odsłuchać relację z tej Mszy św., którzy wirtualnie, z nami łączyli się duchowo, chciałem serdecznie pozdrowić. Na koniec ks. Proboszcz złożył noworoczne życzenia wszystkim zgromadzonym w świątyni jak i tym wirtualnie. Na zakończenie Mszy św. zabrzmiało "Te Deum", w śpiew którego włączyli się wszyscy zgromadzeni na Liturgii.

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO 

25.12.2021

25 grudnia o północy, odbyła się wyjątkowa Msza św. zwana pasterką. Transmitowaliśmy ją poprzez media społecznościowe, aby każdy wierny mógł połączyć się z nami na wspólnej modlitwie. Zachęcamy do obejrzenia relacji z transmisji. Może jakość nagrania nie spełnia oczekiwań,

ale pomimo to warto posłuchać chodź by homilii wygłoszonej podczas Pasterki. O północy, ks. Proboszcz, uroczyście w asyście kapłanów i ministrantów, zaniósł figurkę Dzieciątka Jezus, do stajenki, którą osobiście kilka lat temu przywiózł z Ziemi Świętej. Następnie rozpoczęła się Eucharystia..

Homilię wygłosił celebrans, powiedział w niej kilka słów do zgromadzonych wiernych w świątyni i do tych zgromadzonych na modlitwie poprzez transmisję. Może wielu z nas miało pokusę by wstając od wigilijnej wieczerzy w końcu odpocząć, bo przecież wielu z nas do ostatniej chwili przygotowywało te święta. My nie ulegliśmy tej pokusie. Jesteśmy tutaj wszyscy razem, bo chcemy czuwać w tę wyjątkową świętą noc, która jest pamiątką przyjścia na świat Syna Bożego. W Ewangelii dziś odnajdujemy tą scenę, gdzie Maryja z Józefem przybywają do Betlejem, aby dać się zapisać w spisie. Mieli problem w znalezieniu noclegu, wszystkie gospody były zajęte, jednak znalazło się miejsce, uboga stajnia. Tam rodzi się Jezus Chrystus, Maryja kładzie go w żłobie. 

Stara tradycja mówi, że ten żłób bardziej przypominał ołtarz. i w sposób symboliczny dopiero co narodzony Jezus, położony jest na ołtarzu, bo takie jest jego przeznaczenie. On ma być Barankiem ofiarnym. Bóg przychodzi do każdego człowieka, czas się wypełnił. Ponad 2020 lat temu Bóg człowiek narodził się. Jest to najwspanialsza nowina dla ludzkości. To jest ta chwila kiedy zaczyna się nowa era, nowy czas dla świata i ludzkości. Nasza obecność jest dowodem na to, że i my uwierzyliśmy w przyjście Boga do człowieka. Przygotowaliśmy nasze serca na spotkanie z nim, poprzez adwent, jak dobrze, że dziś przyjmiemy go do naszych serc. Nowonarodzony przyniesie nam dar pokoju, nadziei, w czasach lęku. Tak chcemy by Jezus podniósł swą dłoń i błogosławił światu. Zaczerpnijmy z tego święta jak najwięcej. Aby promieniowało ono na naszą codzienność

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE RORAT DLA DZIECI

23.12.2021

Podczas Adwentu od poniedziałku do piątku o godz. 17:00, odbywała się Msza św. roratnia z udziałem dzieci. 

Niektóre dzieci, przychodziły, także na poranne roraty dla ogółu wiernych.

Podczas popołudniowej Eucharystii, prowadzonej przez ks. Macieja Chodowskiego, dzieci miały szasnę poznawać każdego dnia sportowca, który oprócz wyników w sporcie, przyznawał się do wiary w Jezusa Chrystusa. 

Dzieci, dostawały kartę z danym sportowcem przewidzianym na dany dzień, a na niej zadanie do wykonania. 

Homilia codziennie była skierowana do dzieci, które z radością odpowiadały na zadawane im pytania.

Ostatniego dnia rorat dla dzieci, przybył na zaproszenie ks. Macieja, jeden ze sportowców, który jest mistrzem w pływaniu.

Opowiedział On o sporcie i roli jaką w nim odgrywa Jego wiara. Mistrz pokazał dzieciom swoje medale,

a na zakończenie rozdał dzieciom medale za uczestniczenie w tegorocznych roratach. 

IV NIEDZIELA ADWENTU

19 grudnia 2021, Kościół przeżywał IV niedzielę adwentu. Coraz bliżej świąt.

W homilii wygłoszonej przez ks. Proboszcza Tadeusza Webera usłyszeć można było o zbliżającym się  czasie Bożego Narodzenia. Celebrans powiedział: czas jaki przeżywamy, sprawia że każdy z nas wyczuwa  jakiś pośpiech. Wiele spraw, zakupy, sprzątnąć mieszkanie, w jakim celu? No, bo zbliżają się święta.

Dziś w ewangelii, usłyszeliśmy, że Maryja poszła z pośpiechem. Ale czym ten pośpiech był spowodowany? Pragnęła pomóc Elżbiecie, która była już

w zaawansowanym stanie błogosławionym. wtedy następuje spotkanie. Elżbieta wyznaje wiarę, że Maryja jest Matką Syna Bożego.

Celebrans powiedział dalej.  Czy może powinniśmy kogoś odwiedzić, z kimś porozmawiać, komu pomóc,  aby te święta były świętami prawdziwej radości. spotkania z Bogiem ale i z ludźmi. Zbawiciel przychodzi do nas, jest Emanuelem i chce z tym ludem być i ten lud zbawiać.

RELACJA Z MSZY ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI

Mszę św. godz. 11:00, odprawił ks. Maciej Chodowski. Homilię poprowadził wraz z dziećmi. Na początku zwrócił uwagę dzieci, że już cztery świece adwentowe się świecą. Co to znaczy? Zbliża się Boże Narodzenie. Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, przedstawił dzieciom plakat przewidziany na tą niedzielę i zadawał pytania. Kogo przedstawia? Spotkanie Maryi z Elżbietą. Jakie uczucia im towarzyszyły? Dzieci odpowiadały, że towarzyszyła wielka radość. Dalej prowadząc homilię, ks. Maciej pytał się co zrobić, żeby była radość? Zaprosić Jezusa. Prosta odpowiedź. Dzieci zostały zachęcone, by zaprosić Jezusa do domu, by radość wypełniała ten czas Bożego Narodzenia.

III DZIEŃ REKOLEKCJI. 07.12.2021

RELACJA Z MSZY ŚW. RORATNIEJ Z UDZIAŁEM DZIECI

We wtorek 7 grudnia, parafia nasza przeżywała III dzień skupienia Adwentowego. O godz. 17:00, dzieci w dni powszednie podczas adwentu, uczestniczą w Roratach. W ten dzień Rekolekcjonista opowiedział dzieciom o historii św. Ambrożego, patrona dnia. Kolejnym krokiem w nauce rekolekcyjnej było zachęcenie dzieci, aby zobaczyły kto pojawił się na ekranie. Ksiądz Tomasz, skierował wzrok na ekran zadając dzieciom pytanie, kim jest osoba na obrazie? Dzieci z pewnością odpowiedziały; to Matka Boża. Celebrans powiedział o Niepokalanym Poczęciu Maryi i wyjaśnił dzieciom co znaczą te słowa. Ks. Tomasz mówił dalej, zadając pytania o dobre uczynki, jakich możemy się uczyć od ostatnio poznanych świętych. W czym możemy naśladować Matkę Bożą? Łaska Boża, stan czystości duszy. Nasłuchiwać Boga w czytaniu Pisma św., przynosić radość, dobre uczynki. Rekolekcjonista następnie zwrócił się do dorosłych, wspominając o radości. Jak wiele jest radości w dzisiejszych czytaniach. Bóg chce abyśmy byli radośni i tak przebóstwia nasze człowieczeństwo, bo wnosi Swoją radość w nasze życie. Ta radość powinna odznaczać chrześcijan. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Będziemy mieli różne spotkania świąteczne i będzie składać sobie nawzajem życzenia. Nie wstydźmy się w tych życzeniach naszej wiary. W ten sposób, uświadamiajmy, że są to święta Bożego Narodzenia, a nie święta choinki czy handlu. Rekolekcje zakończyło specjalne błogosławieństwo udzielone przez rekolekcjonistę a wcześniej ks. Proboszcz, podziękował Mu, za trud głoszenia Słowa Bożego.

RELACJA Z MSZY ŚW. WIECZORNEJ

Bóg przebóstwia nasze człowieczeństwo Swoją radością. Uświadomijmy sobie ile mamy powodów do radości, którą obdarza nas Pan. Dzisiejsze czytania, mówił rekolekcjonista, dały mi odnaleźć cztery powody radości. Współpraca z łaską Bożą. Co to jest łaska? Pochylenie się Boga nad człowiekiem. w Ewangelii dziś, Ojciec raduje się z powodu powrotu swojego dziecka. Kolejnym powodem naszej radości jest rozważanie Słowa Bożego, Maryja jest najlepszym przykładem rozważania tego słowa. Czwarty powód naszej radości, dzielenie się Ewangelią. Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, będziemy śpiewać kolędy. Każdy nawet niewierzący, ponieważ jest to element naszej tradycji. Ale nasze śpiewanie niech będzie głoszeniem Słowa Bożego, z radością, z mocą. Na koniec rekolekcjonista powiedział, że powinniśmy dzielić się zwłaszcza z tymi, którzy wątpią. To jest nasza misja. Nasza radość, może być powodem czyjegoś nawrócenia.

II DZIEŃ REKOLEKCJI. 06.12.2021

Drugi dzień skupienia, był przede wszystkim możliwością spowiedzi św. Kapłani na Mszach św. i od godz. 16:00, oczekiwali w konfesjonałach na penitentów.

RELACJA Z MSZY ŚW. RORATNIEJ Z UDZIAŁEM DZIECI

O godz. 17:00, odbyły się Roraty z udziałem dzieci, które w dni powszednie spotykają się na wspólnej modlitwie a podczas kazania poznają nowych sportowców, którzy wierzą w Boga. W związku z trwającymi rekolekcjami, naukę wygłosił ks. dr. Tomasz Falak. który wyjątkowo przedstawił nie co inną postać niż sportowca. Na ekranie pojawiło się dwóch świętych Mikołajów. Ks. Rekolekcjonista, zadając dzieciom pytania, rozmawiał z nimi o różnicy i historii prawdziwego św. Mikołaja, który był biskupem. Powiedział: św. Mikołaj, był człowiekiem, który dzielił się swoimi dobrami, zwłaszcza z pannami, które przygotowywały się do małżeństwa a nie miały własnego posagu. Ks. Rekolekcjonista po rozmowie z dziećmi, skierował kilka słów do dorosłych. Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, o uzdrowieniu sparaliżowanego człowieka powiedział: uczymy się dziś wspaniałej cnoty, umiejętności współpracy. Tak aby we wspólnocie Kościoła, coś razem ustalić a następnie podjąć wspólne działania. Ks. Tomasz, wspomniał o trwającym w Kościele Synodzie i możliwościach jakie ze sobą niesie.

DSC_0955.jpg

RELACJA Z MSZY ŚW. WIECZORNEJ

Naukę głosi Ks. dr Tomasz Falak. Rekolekcjonista nawiązując do dzisiejszej Liturgii Słowa powiedział: chcielibyśmy te stany serca ze sobą dzielić. Radość. Szczęście. Uwielbienie Boga. Pan Bóg nas obdarza, a my z Jego działaniem dzielimy się z innymi. Przebóstwienie człowieczeństwa wyraża się także w tym, że Pan Bóg błogosławi naszym wysiłkom. Przebóstwienie człowieczeństwa dokonuje się, także przez pracę. Uczłowieczenie chrześcijaństwa to nadać naszej wierze, kształt uczynków miłości. Przekuć wiarę w działanie, którym zadaniem jest przyprowadzenie innych do Jezusa. Rekolekcjonista mówił dalej: jeśli mamy przebóstwić nasze dobre czyny, spełniane w imię Boga; jeśli mamy uczłowieczyć nasze chrześcijaństwo, to musimy zobaczyć jakie są motywy naszego działania. Czy są zgodne z ewangelia. Bądźmy zatroskani o tych, którzy są z boku Kościoła, oni też są zbawieni, lecz oni sparaliżowani duchowo potrzebują takich ludzi, którzy podejmą wspólne działania, żeby kogoś konkretnego przyprowadzić do Boga. Wielką szansą jest trwający Synod w Kościele.

II NIEDZIELA ADWENTU. I DZIEŃ REKOLEKCJI. 05.12.2021

5 grudnia, rozpoczęły się 3 dniowe rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. Tomasz Falak.

RELACJA Z MSZY ŚW. O GODZ. 9:30

Pierwszy dzień to wprowadzenie w rozważania

jakie będą towarzyszyć w tym czasie nawrócenia. Tematem przewodnim jest "Przebóstwienie człowieczeństwa". Wiele ciekawych zagadnień towarzyszy nauce. Bóg staje się człowiekiem, Jego Boska natura ściśle związana została z ludzką naturą. Prostujmy drogi swego życia na przyjście Pana.

W obecnych czasach rosną ceny towarów, ale nie rośnie wartość cnót w naszych oczach. Rekolekcjonista w ciekawy sposób wytłumaczył wartość cnót jakie powinny towarzyszyć w naszej codzienności. Ks. Tomasz, zachęcił do wypracowania w sobie tych cnót, które powinniśmy w sobie wypracowywać. Nie wstydźmy się swojej wiary. Dawajmy świadectwo wiary. Korzystajmy z sakramentów św., zwłaszcza ze spowiedzi sakramentalnej, by prostować drogi swego życia na przyjście Pana.

RELACJA Z MSZY ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI

Podczas Mszy św. o godz. 11:00, nauka rekolekcyjna skierowana została do dzieci, a następnie do dorosłych.

Do dzieci, ksiądz Rekolekcjonista nawiązał do dzisiejszej Ewangelii i wytłumaczył czym jest prostowanie drogi swego życia, aby przygotować ją na przyjście Zbawiciela. Zwracając się do dorosłych, ks. Tomasz powiedział o czym będą te rekolekcje i jak najowocniej przeżyć czas Adwentu. Bóg staje się człowiekiem, co to znaczy. Przyznawać się do wiary, nie wstydzić się jej. Nie omijać kościoła z daleka, lecz tam się nawracać, korzystając z sakramentów św.

i wiedzieli czym jest prawdziwe dobro, mieli siłę odrzucać zło. Zachwyćmy się przebóstwieniem człowieczeństwa

i uczłowieczmy nasze chrześcijaństwo.

 Z INNYCH WIEŚCI

W dzisiejszą niedzielę odbyła się przy wyjściu

z kościoła zbiórka ofiar na Kościół na Wschodzie.

 Są do nabycia świece "Caritas" i Opłatki Wigilijne.

Zachęcamy do ich nabycia.

DSC_0850.jpg

NIEDZIELA JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 21.11.2021

RELACJA Z MSZY ŚW. O GODZ. 9:30

W homilii ksiądz Prałat Tadeusz Weber

- proboszcz naszej parafii,

przytoczył słowa dzisiejszej ewangelii.

Spotkanie Jezusa z Piłatem. Jezus ukazuje skąd jest Jego Królestwo i jakie Ono jest.

My, którzy przyjęliśmy sakrament Chrztu św. i staliśmy się dziećmi Boga, odkupionymi odrodzonymi jesteśmy obywatelami Królestwa Jezusa. W tym wszystkim najważniejsze jest aby tą przynależność,

wciąż potwierdzać naszym życiem. To my mamy budować Królestwo Jezusa tu

i teraz w miejscach gdzie żyjemy. Otwórzmy nasze serca aby to Jezus, królował pośród nas i w nas, w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszych społecznościach, w naszej Ojczyźnie. Jezus Chrystus jest jedynym prawdziwym Królem, niech będzie królem naszych serc, naszej Ojczyzny i tego świata.

RELACJA Z MSZY ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI

Msza św. o godz. 11:00 w niedziele, gromadzi przede wszystkim naszych młodych parafian.

Dzieci, często zapraszane są bliżej prezbiterium, gdzie ks. Maciej prowadzi wraz z nimi homilię.

Dzieci zawsze chętnie odpowiadają ciesząc się, że słowa są kierowane bezpośrednio do ich młodych serc.

W tą niedzielę, która jest ostatnią Niedzielą Roku Liturgicznego, ukazana jest jako Uroczystość Jezusa

Chrystusa jako Króla Wszechświata. Podczas tej homilii, dzieci pokazywały na globusie, gdzie znajdują się jeszcze kraje w których panują królowie.

Idąc dalej w homilii, padło pytanie gdzie jest Królestwo Boże, padało wiele odpowiedzi. Pod koniec, dzieci dowiedziały się, że już tu na ziemi,

Królestwo Boże, może być w nas, kiedy żyjemy w prawdzie, jeśli szanuję życie, jeśli żyję w łasce uświęcającej i sprawiedliwie,

trwając w miłości do Boga i bliźniego.

Mszy św. towarzyszyła nasza powoli rozrastająca się schola, która ubogaca Liturgię śpiewem.

 Z INNYCH WIEŚCI

W dzisiejszą niedzielę odbyła się przy wyjściu z kościoła zbiórka ofiar na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej.

Dzisiejsza taca przeznaczona była na WSD w Łodzi.

Odbyło się także, spotkanie dla rodziców i ich dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii św. 

DSC_0610.jpg

LISTOPADOWA PIELGRZYMKA JUBILEUSZOWA

13.11.2021

 Mszy św. celebrowanej przewodniczył ks. prałat Tadeusz Weber - kustosz sanktuarium. Eucharystia była odprawiona w intencji zmarłych a w tym przede wszystkim zmarłych kapłanów, zakonników, osoby zakonne,

które pracowały w parafiach naszego dekanatu. Celebrans powiedział: chcemy dziś polecić Bożemu Miłosierdziu, aby za ich pracę, za ich misję, za ich powołanie dziękować Bogu. Dodał: wielu z nich stało się męczennikami, chodź by sługa Boży Dominik Kaczyński i pracujący z nim w tamtym czasie wikariusze, którzy stali się męczennikami Dachau. Chcemy ich wszystkich polecić Bożemu Miłosierdziu, dodał celebrans.

W homilii ks. Tadeusz powiedział: Kościół budowany przez wieki był na krwi i męczeństwie swoich wyznawców, którzy wierzyli w Jezusa. Męczennicy, za których modlimy się dziś złożyli ofiarę ze swojego życia na ołtarzu prawdy Ewangelii, głoszenia Jej i budowania Królestwa Bożego,

Kościoła Chrystusowego tu i teraz na łódzkiej ziemi. Dlatego szczególnie modlimy się za nich w tym miesiącu listopadzie.

Nie wolno nam o nich zapomnieć. To oni budowali Kościół łódzki przez te 100 lat. Na koniec Mszy św., aby w związku z pielgrzymowaniem

do Kościoła Stacyjnego otrzymać odpust zupełny, zostały odmówione modlitwy na intencje Ojca Świętego. Ksiądz Proboszcz, podziękował kapłanom

i wiernym za ich obecność, za ich modlitwę w intencji naszych braci i sióstr, których polecaliśmy w tej mszy świętej.

 

Zasmuca fakt, że tak mało wiernych pragnęło uczestniczyć w tej Listopadowej modlitwie.

WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH. DZIEŃ ZADUSZNY.

02.11.2021

MSZA ŚW. W INTENCJACH POMORDOWANYCH 1940 ROKU.

2 listopada co roku odbywa się o godz. 16:00, Msza św.

w intencji ofiar zamordowanych przez sowieckie NKWD

w Katyniu, w Bykowni, Charkowie, Miednoje, Kijowie

oraz innych nieznanych miejscach w 1940 roku.

Na Mszę św. przybywają przede wszystkim przedstawiciele Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Łodzi.

Tego dnia, modliliśmy się także,

za zmarłych członków tej organizacji.

Mszy św. przewodniczył ks. prałat Tadeusz Weber.

W homilii, ks. Tadeusz powiedział o ważności Dnia Zadusznego i o tym jak ważna jest modlitwa w intencji tych, którzy jeszcze oczekują już po drugiej stronie życia na zbawienie. W intencji tych, którzy dojrzewają do świętości. Dlatego nie mogło dziś zabraknąć modlitwy w intencji tych, którzy oddali swoje życie dlatego, że nosili polski mundur, że kochali Ojczyznę, że byli Polakami,  że oddali swe życie za jej wolność, niezawisłość i za jej godność. Mszę św. zakończył uroczysty hymn "Boże, coś Polskę".

WYPOMINKI Z PROCESJĄ

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA. 95 Światowy Dzień Misyjny. 

24.10.2021

W XXX niedzielę zwykłą Kościół przeżywał 95 Dzień Misyjny.

Modlilismy się w intencjach misjonarzy i za ich Dzieła Ewangelizacyjne.

Msza święta w intencji ks. Proboszcza Tadeusza Webera z racji imienin.

Na początku Mszy św. o godz. 11:00,

uroczyście w procesji została wniesiona Biblia,

którą umieszczono przed amboną. 

Ten gest uczyniono, w związku z rozpoczynającym się Synodem na świecie i w naszym łódzkim Kościele.

Przez cały czas trwania synodu księga pozostanie wystawiona przed amboną na znak,

że synod który będzie przebiegał w tych dniach,

będzie głęboko oparty na Słowie Bożym.

Podczas tej Mszy św. modliliśmy się

przede wszystkim w intencji ks. prałata Tadeusza Webera - naszego Proboszcza. 

Eucharystii towarzyszyła schola parafialna.

Podczas homilii ks. Maciej, zaprosił dzieci bliżej ołtarza, z którymi wygłosił homilię. 

Każdej Mszy św. z udziałem dzieci, towarzyszy okolicznościowy plakat związany

z Niedzielną Ewangelią.

Ksiądz zadawał dzieciom pytania a dzieci aktywnie odpowiadały na pytania.   Ewangelia mówiła dziś

o niewidomymi, którego uzdrowił Jezus. Podczas tej  homilii, zostało wiernym uświadomione

przez co możemy być jak niewidomi, zapatrzeni w rzeczy, które zabierają nam czas zbyt długo,

przez co stajemy się jakby niewidomymi na inne sprawy, zwłaszcza na te związane z wiarą.

Życzenia

Pod koniec Mszy św. ks. Henryk w imieniu wikariuszy parafii powiedział kilka słów a następnie przedstawiciele grup parafialnych, oraz wierni złożyli okolicznościowe życzenia 

Czcigodnemu Solenizantowi, w oczach którego było widać wielkie wzruszenie.

Zachęcamy do wysłuchania homilii - nie tylko dla dzieci

Relacja z Mszy św. o 11:00

COMIESIĘCZNA PIELGRZYMKA JUBILEUSZOWA 

09.10.2021

Archidiecezja Łódzka przeżywa 100-lecie jej powstania. W związku z tym, co miesiąc odbywa się do Kościoła Stacyjnego, wśród których jest nasza parafia, pielgrzymka jubileuszowa. W naszej świątyni gromadzi się dekanat - Łódź śródmieście.

W październiku dzień ten poświęcony modlitwie różańcowej.

Przybyli na nią wierni z tutejszego dekanatu wraz z kilkoma kapłanami. Nabożeństwo poprowadził ks. prałat Tadeusz Weber - kustosz Sanktuarium. 

Modlitwa połączona była z rozważaniami nad Radosnymi Częściami Różańca Świętego. Na początku zostały odczytane słowa z jednego z listów św. Jana Pawła II poświęconemu modlitwie różańcowej. Rozważania pełne przemyśleń i rozpoznawania w Maryi jej Matczynej opieki i troski nad Jezusem, kiedy to chodził po ziemi a następnie nad nami samymi. 

Każdą dziesiątkę poprowadził jeden ze zgromadzonych kapłanów.

Zachęcamy do modlitwy za pomocą tego nagrania.

XXVII niedziela zwykła. Nabożeństwo Różańcowe i Msza św. 

03.10.2021

Różaniec z procesją do 5 ołtarzy.

W związku ze zbliżającym się świętem Matki Bożej Różańcowej,

w naszej świątyni odbyło się wyjątkowe nabożeństwo różańcowe połączone procesją do pięciu ołtarzy.

Tego dnia rozważane były Tajemnice Radosne. Modlitwę na przemian poprowadzili kapłani posługujący w świątyni.

Wzięła w niej udział Asysta Parafialna, Żywa Róża i wierni przybyli do kościoła.

Rozważania tajemnic przyczyniały się do owocniejszego  przeżycia tej modlitwy.

Procesja do pięciu ołtarzy.

Zapraszamy do modlitwy z pomocą tego nagrania. 

MSZA SW. W INTENCJI ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Relacja z Mszy św. w intencji Żywej Róży. Wspólnoty działającej przy naszej świątyni. Wspólnota obchodzi swoje święto w Uroczystość Matki Bożej Różańcowej i w związku ze zbliżającym się świętem w tą niedzielę, modliliśmy się w ich intencji oraz prosząc Boga o nowych członków, którzy będą chcieli należeć do wspólnoty Żywego Różańca, co wiąże się z odmawianiem Różańca św. w poleconych intencjach.

Panie ze wspólnoty złożyły dary ofiarne, które wcześniej starannie przygotowały. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Weber - proboszcz parafii,

który nawiązując do Słowa Bożego z tej niedzieli powiedział: Dziś w Ewangelii Jezusowi zadane zostaje pytanie co do małżeństwa. Jezus odpowiada w sposób wydaje się dziwny dla zgromadzonego ludu. Aby zrozumieć to co wydaje się zbyt trudne trzeba nam powrócić do źródeł,

do Księgi Rodzaju. Bóg ma pragnienie aby kobieta, która została stworzona z żebra mężczyzny wraz z nim, tworzyła w małżeństwie jedność.

Aby byli jednym ciałem. Grzech powoduje jednak konsekwencje w dzieleniu się i rozłamie małżeństwa. W naszym świecie jest wiele osób,

którym małżeństwo nie wyszło. Powoduje to wiele problemów, a przecież kraj jest tak silny jak silna jest rodzina. Jezus podpowiada nam dziś,

że trzeba się modlić o to by małżeństwa i rodziny były przepełnione Bożą Miłością, a wtedy może ufnie spojrzymy na dalsze dni naszego życia.

REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE - DZIEŃ CZWARTY

22.09.2021

Relacja z rekolekcji. Dzień IV.

O godz. 17:30, przed świątynią wierni śpiewali na cześć Pana.

O godz. 18:00,  zgromadzili się w świątyni by uczestniczyć  we Mszy św. koncelebrowanej

przez ks. Tadeusza, ks. Artura i ks. Janusza.

Zawiązane wspólnoty i Msza św.

Ostatni dzień rekolekcji

był wielkim podsumowaniem tego świętego czasu.

Wierni zgromadzili się na wyjątkowej Eucharystii, pełnej śpiewu,

w radości z oczyszczenia dusz.

Przedstawiciel grupy ewangelizacyjnej przed Mszą świętą, poprowadził katechezę na temat piękna Eucharystii i bogactwa jakim Ona jest.

Na zakończenie rekolekcji odbyła się agapa,

na którą mogli przyjść wszyscy

uczestnicy rekolekcji. 

Był to czas radości i dzielenia się

owocami minionego czasu.

AGAPA

Podczas Mszy św. po uroczyście zaśpiewanej Ewangelii, przedstawiciele grup dali świadectwo swojej wiary w codzienności

i odkrywaniu w niej ciągłej obecności Jezusa w swoim życiu.

REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE - DZIEŃ TRZECI

21.09.2021

Następnym punktem tego wieczoru było Nabożeństwo Pokutne. Nabożeństwo było przeplatane śpiewem, Słowem Bożym i katechezą. Podczas Nabożeństwa wierni zostali zachęceni do przystąpienia do spowiedzi i oddania Bogu, tego co sprawia, że nie mogą żyć w pełni Bożej Miłości. Po wysłuchaniu świadectw i przemyśleniach jakie ogarnęły wiernych, kapłani oczekiwali w konfesjonałach na penitentów. Bardzo wielu wiernych skorzystało z możliwości przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Podczas gdy kapłani spowiadali, przedstawiciele Wspólnoty Ewangelizacyjnej, prowadzili śpiewy, modląc się za tych, którzy zastanawiali się jeszcze nad przystąpieniem do spowiedzi jak i tych, którzy już oczekiwali czy też się spowiadali. Na zakończenie wspólnej modlitwy, zostało udzielone Boże błogosławieństwo i wierni zostali zaproszeni na ostatni już czwarty dzień rekolekcji.

Relacja z rekolekcji. Msza św

i Nabożeństwe Pokutne

O godz. 17:30, przed świątynią rozpoczęło się  tradycyjnie zawiązanie wspólnoty

i wspólne uwielbienie Boga śpiewem i tańcem.

O godz. 18:00, wierni zgromadzili się w świątyni by uczestniczyć  we Mszy św. koncelebrowanej

przez ks. Tadeusza, ks. Artura i ks. Janusza.

Nabożeństwo Pokutne

Trzeci dzień rekolekcji był przede wszystkim

poświęcony pokucie i pojednaniu.

Zawiązane wspólnoty i Msza św.

Na początku Eucharystii

ks. Proboszcz tutejszej parafii,

powitał zgromadzonych i zapowiedział o planie dzisiejszego spotkania.

 

W homilii wygłoszonej

przez księdza Artura usłyszeć

można było o sakramencie

spowiedzi sakramentalnej.

O sensie jej nawet jeśli wciąż upadamy i co zrobić by sakrament przynosił dobre owoce.

Pod koniec Mszy św. przedstawicielka Domowego Kościoła powiedziała o wspólnocie do której należy i zachęciła własnym świadectwem życia o przeżywaniu swojego małżeństwa należąc do tego ruchu. Na koniec zaprosiła chętnych do przyłączenia się do nowego kręgu. O ruchu można usłyszeć od około 10 minuty filmu.

REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE - DZIEŃ DRUGI

20.09.2021

20 września w naszej świątyni przeżywaliśmy drugi dzień rekolekcji ewangelizacyjnych.

O godz. 17:30 przed świątynią rozpoczęło się spotkanie zawiązaniem wspólnoty.

Były wspólne śpiewy i uwielbienie Boga.

O godz. 18:00, rozpoczęła się Msza święta podczas, której została wygłoszona nauka rekolekcyjna przez ks. Artura. Na początku ks. prałat Tadeusz Weber- proboszcz tutejszej parafii,

powitał zgromadzonych, którzy przybyli do kościoła z naszego dekanatu

by wspólnie przeżyć ten czas nawrócenia.

We Mszy św. koncelebrowanej wzięli udział ks. Tadeusz, ks. Artur oraz ks. Janusz.

Drugiego dnia na początku Eucharystii, ks. Tadeusz wprowadził zgromadzonych

w klimat rekolekcji. Powiedział: chcemy wybierać Jezusa i chcemy potwierdzać,

że On jest naszym Panem i Zbawicielem, chcemy aby to On właśnie nas prowadził. 

Relacja z rekolekcji. Msza św

i Nieszpory z katechezą.

Ks. Artur w homilii powiedział

o powołaniu ludzi

do głoszenia Ewangelii.

Podczas tych rekolekcji,

chcemy odbudowywać świątynię, którą my jesteśmy.

Chcemy odbudowywać

naszą świątynię, naszego życia

w której chce Bóg zamieszkać.

Po Mszy św. odbyły się Uroczyste Nieszpory

z głoszeniem Kerygmatu przez członków wspólnoty Neokatechumenatu.

Powiedziano wtedy, że jesteśmy już zmęczeni tym wszystkim co zdarza się

w naszym życiu. Padały pytania jak traktujemy naszą religię... . Czy wypełniamy ją tylko tak, by Bóg był zadowolony

a nie mamy z Nim prawdziwej relacji.

Czy wypełniamy ją tak,

by tylko zabezpieczyć sobie łaskawość Boga. Bóg interweniuje w nasze życie

by w nas narodził się nowy człowiek. Wsłuchamy się w słowa

głoszone przez prowadzących.

Uroczyste Nieszpory z katechezą

PARAFIALNE REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE - DZIEŃ PIERWSZY

19.09.2021

19 września 2021, rozpoczęły się parafialne rekolekcje ewangelizacyjne.

Do naszej świątyni przybyła Wspólnota Neokatechumenalna na czele z ks. Arturem.

Podczas, każdej Mszy św. były głoszone nauki rekolekcyjne.

Na początku Mszy św. o godz. 9:30, ks. Tadeusz Weber- proboszcz tutejszej parafii,

powitał przybyłych gości i zachęcił wiernych do przeżycia tych rekolekcji mówiąc:

Przez najbliższe dni do środy włącznie, wierni będą gromadzić się w kościele,

aby słuchać Słowa Bożego, aby uznać po raz kolejny, że Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem.

W homilii ks. Rekolekcjonista powiedział: przychodzimy dziś do was,

posłani przez Abp. Grzegorza Rysia, aby iść i odnawiać życie, pogłębiać je.

W ostatnim czasie zapewne wielu z nas zadawało sobie pytanie o sens życia... .

Wsłuchajmy się w głoszoną naukę, pod koniec której przedstawiciel wspólnoty

daje osobiste świadectwo swojej wiary w Jezusa Chrystusa.

Msza święta o godz. 9:30

Msza święta o godz. 11:00

O godz. 11:00, podczas Mszy św. towarzyszyła schola dziecięca,

która na nowo rozpoczyna swoją działalność w parafii. Scholi przewodniczy s. Neomia.

Chętne dzieci do przyłączenia się do scholi proszone są o zgłaszanie się do S. Neomi.

PIELGRZYMKA JUBILEUSZOWA Z OKAZJI 100-LECIA DIECEZJI ŁÓDZKIEJ

11.09.2021

W drugą sobotę miesiąca wierni z dekanatu Łódź - śródmieście spotykają się na pielgrzymce związanej z obchodami 100-lecia diecezji łódzkiej

w kościele stacyjnym Matki Boskiej Zwycięskiej.

Tą modlitwą trwają na wspólnym dziękczynieniu za powołanie do życia 100 lat temu łódzkiej diecezji.

We wrześniu dzień pielgrzymowania dedykowany był modlitwie o pokój.

We Mszy św. celebrowanej uczestniczył nasz ksiądz Proboszcz

a wraz z nim ks. kan. Wojciech Wołowiec

- proboszcz parafii św. Mateusza,

oraz ks. Mirosław Marczak - wikariusz parafii św. Faustyny.

Wierni w niewielkiej ilości

ale przybyli na wspólną modlitwę.

W homilii ks. prał. Tadeusz Weber powiedział: trzeba nam czynić refleksje nad tym jaki jest obecnie

stan Kościoła łódzkiego i co trzeba czynić aby to dziedzictwo wiary przekazać kolejnym pokoleniom. Mówił dalej: Dziś modlimy się o pokój, świat potrzebuje pokoju i ten pokój jest ciągle zagrożony.

Jest zagrożony właśnie dlatego, że w ludzkich sercach i umysłach rodzą się myśli pragnienia,

które nie są źródłem pokoju. W Bogu jest nasz pokój, Jego prośmy aby obdarzył świat cały pokojem

i przemieniał ludzkie serca pełne nienawiści w serca przepełnione Bożym pokojem.

 

 

Na koniec Liturgii, zostały odmówione modlitwy, aby zgromadzeni mogli otrzymać odpust zupełny,

który podczas obecnego roku, można uzyskać w kościołach stacyjnych.

Następna pielgrzymka już 9 października b.r.  W ten dzień będziemy modlić się modlitwą różańcową.

MSZA ŚWIĘTA DZIĘKCZYNNA ZA DAR 96 ŁÓDZKIEJ PIESZEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ.

27.08.2021

O godzinie 18:00, rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem ks. Łukasza Tarnawskiego - za dar 96 Łódzkiej Pieszej Pielgrzymki

na Jasna Górę, która dotarła przed tron Maryi po 4 dniach wspólnej drogi. Ks. Łukasz był kierownikiem wspomnianej pielgrzymki.

Na dziękczynienie przybyło kilku kapłanów, którzy byli kierownikami poszczególnych grup. Wierni nie zawiedli i licznie zgromadzili się w świątyni. Ci którzy pielgrzymowali oraz duchowi pielgrzymi którzy modlitwą wspierali ten pątniczy czas.  Podczas Mszy św. wystąpił chór,

który towarzyszy podczas pielgrzymki  jak i prowadzi pieśni na Jasnej Górze podczas Mszy św. wieczornej 24 sierpnia.

Homilia ks. Łukasza Tarnawskiego.


W homilii ks. kierownik powiedział, że często zdarza się, że tą Mszę św.

traktujemy jako zakończenie pielgrzymki.  Jesteśmy tu po by uświadomić sobie, że nie jest to Msza

na zakończenie pielgrzymki, ale Msza podczas, której dziękujemy za to co przeżyliśmy podczas

tych dni rekolekcji w drodze i hasło jakie nam towarzyszyło: Jezus nadzieją Kościoła Łódzkiego. 
Idziemy razem, we wspólnocie i wtedy droga staje się łatwiejsza. Możemy sobie służyć nawzajem. Przed szczytem Jasnej Góry, dziękowaliśmy sobie za ten czas. Dziś chcemy dziękować Bogu,

za doświadczenie Jego miłości, które zostało nam dane. Na koniec homilii, ks. Łukasz, powiedział: mamy cały rok, by jak najlepiej wykorzystać hasło tegorocznej pielgrzymki. 
Jezus jest naprawdę naszą nadzieją. Dodał podsumowując wypowiedziane słowa.

Na zakończenie Eucharystii, ks. Łukasz Tarnawski, podziękował wszystkim, którzy szczególnie zaangażawali się w przygotowanie jak i posługę podczas pielgrzymki. Podziękowania popłynęy t akże, w stronę naszego ks. Proboszcza, jako, że gospodarz tego miejsca, umożliwa organizację zapisów jak i angażuje się w pomoc przed jej rozpoczęciem. Kierownik pielgrzymki podsumowując podziękowania, dodał, iż podczas 4 dni pielgrzymowało prawie tysiąc pątników w 7 grupach.
Nie zapomniano o przestrzeganiu wszelkich obostrzeń związanych z trwającą pandemią. 

ROZPOCZĘCIE 96 PIESZEJ PIELGRZYKI NA JASNĄ GÓRĘ.

21.08.2021

Msza święta

Homilia ks. Abp. Grzegorza Rysia.

W homilii wygłoszonej przez ks. Abp. Grzegorza Rysia usłyszeliśmy: Słowo Boże, mówi nam dziś o historii Rut, o jej doświadczeniach. Nawiązując do Słowa Bożego metropolita łódzki powiedział: Pielgrzymka jest przepięknym wydarzeniem, w którym uczymy się bycia Kościołem. Kościół jest wspólnotą sióstr i braci, którzy są w drodze. Jesteśmy w drodze - metropolita podkreślił - jesteśmy wspólnie w tej drodze.

Relacja z rozpoczęcia pielgrzymki.

21 sierpnia tradycyjnie Mszą św. o godz. 6:00, w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi,

rozpoczęła się 96 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, pod hasłem: "Jezus nadzieją Kościoła łódzkiego". Na Mszę św. przybyli kapłani z wielu zakątków Archidiecezji, którzy pragnęli uczestniczyć

we wspólnej drodze do tronu Pani Jasnogórskiej. Kościół wypełniony został po brzegi pielgrzymami,

a wielu z nich uczestniczyło we Mszy św. gromadząc się na placu przed świątynią. Mszy świętej przewodniczył ks. Abp. Grzegorz Ryś wraz z ks. Bp. Markiem Marczakiem.

Na początku ks. prał. Tadeusz Weber - proboszcz tutejszej parafii, wyraził swą radość,

witając zgromadzonych na Liturgii na czele z metropolitą łódzkim.

  Na zakończenie ks. Łukasz Tarnawski - kierownik pielgrzymki, przedstawił plan pielgrzymki

i godziny wyjścia poszczególnych grup. Mszę św. zakończyło błogosławieństwo Boże

udzielone przez ks. Abp. Grzegorza Rysia.

WYJŚCIA POSZCZEGÓLNYCH GRUP

Po zakończonej Liturgii, była chwila na zebranie sił

i załatwienie ostatnich spraw co do udziału

w pielgrzymce. O godz. 7:30, grupa pierwsza,

po krótkiej modlitwie u stóp Matki Boskiej Zwycięskiej, wyruszyła w drogę. W tej grupie na końcu

pielgrzymował metropolita łódzki.

W dziesięciu minutowych odstępach ruszały kolejne grupy. Ostatnią grupą wyruszającą tego dnia

na pielgrzymi szlak, była grupa szósta, w której tradycji jest, że pielgrzymkę rozpoczynają Menuetem,

wspólnym tańcem, w którym może wziąć udział

każdy pielgrzym z tej grupy.

Pomimo wciąż trwającej pandemii, pielgrzymka wyruszyła. Mogło w niej uczestniczyć bez ograniczeń osób,

które zostały zaszczepione przeciwko covid-19,

a nie zaszczepionych do 100 osób. Na trasie zadbano

o przestrzeganie zasad panujących w dobie pandemii.

24 sierpnia pielgrzymi wejdą na Jasną Górę.

Wielu pozostanie do uroczystości

Matki Boskiej Częstochowskiej.

Pielgrzymi powrócą do Łodzi autokarami.

O bezpieczeństwo podczas rozpoczęcia jak i na trasie zadbały służby mundurowe oraz pielgrzymi ze służby kierowania ruchem. 

Nie zabrakło pomocy medycznej, która zapewne przyda się na trasie pielgrzymki.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP. ODPUST PARAFIALNY

15.08.2021

Msza święta

15 sierpnia, przeżywaliśmy Odpust Parafialny. Uroczystość Wniebowzięcia NMP zgromadziła wiernych, szczególnie na sumie odpustowej. Przybyły na nią delegacje Asyst z innych parafii. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił, Ojciec Marek Kowalski - paulin posługujący i budujący sanktuarium na dalekiej Ukrainie.

Na Mszę św. przybyli zaprzyjaźnieni z parafią kapłani oraz nasi księża. Na początku słowa powitania wygłosił ks. prałat Tadeusz Weber

- proboszcz tutejszej parafii. W homilii można było usłyszeć o Maryi. Tutejsza Asysta złożyła dary ofiarne. Na zakończenie odbyła się procesja odpustowa.

Zachęcamy do wysłuchania pięknej homilii o Matce Bożej.

W homilii wygłoszonej przez Ojca Marka Kowalskiego, można było usłyszeć: W Uroczystość wniebowzięcia, chcemy mówić i śpiewać o Maryi.

Maryja towarzyszy swym dzieciom. Z Maryją mamy pielgrzymować przez swoje życie. Radości i cierpienia doczesnego życia jej powierzać.

A ona nas doprowadzi do nowej ziemi do nowego nieba.

Maryja przed nikim nie zamyka swojego serca szczególnie otwiera je  dla tych, dla których nazywa się ucieczką grzeszników.

Maryja przychodzi do nas, by wsłuchiwać się w nasze prośby, przyjmuje uwielbienie

i chce okazać swoje serce niepokalane.

Na nasz odpust parafialny
przybyły delegacje asyst z parafii:

-  Św. Łukasza Ewangelisty,
- NMP Matki Odkupiciela

- Przemienia Pańskiego,
- MB Jasnogórskiej.
- Św. Maksymiliana M. Kolbego

 - Podwyższenia Krzyża Świętego,
- Świętej Rodziny,
-  Św. Faustyny Kowalskiej
- Świętego Józefa z ul. Farnej
- Matki Bożej Fatimskiej
- Najśw. Serca Jezusowego
- Najśw. Eucharystii
- Chrystusa Króla
- Św. Anny
- Matki Bożej Różańcowej
- Matki Bożej Anielskiej
- Św. Piotra i Pawła
- NMP Królowej Polski
- Św. Urszuli Ledóchowskiej
-  Św. Antoniego 
- Św. Stanisława Kostki
- Św. Mateusza Ewangelisty,

 

PROCESJA ODPUSTOWA

Dziękujemy przybyłym Asystom za ich przybycie. Dziękujemy Kapłanom - Ks. prałatowi Ireneuszowi Kulesza 

- dziekanowi naszego dekanatu oraz Ks. kan. Wojciechowi Wołowiec - proboszczowi parafii św. Mateusza.

Dziękujemy Siostrom Zakonnym i wszystkim wiernym za obecność na uroczystości.

AGAPA

Na zakończenie delegacje przybyłych  na uroczystość Asyst Parafialnych,  zostały zaproszone do dolnego kościoła na agapę. 

DOBA EUCHARYSTYCZNA - ŚWIĘTO EUCHARYSTII

11-12.06.2021

Rozpoczęcie Doby Eucharystycznej

Msza św. o północy dziękczynna za dar beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II

Pielgrzymka Jubileuszowa

Homilia ks. Abp Grzegorza Rysia

Uroczysta Msza św. dziękczynna za pontyfikat Św. Jana Pawła II oraz za wizytę w Łodzi w 1987 r.

Zakończenie Doby Eucharystycznej apelem o godz. 21.37, w chwili odejścia do Domu Ojca Św. Jana Pawła II.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA - BOŻE CIAŁO

03.06.2021

Relacja z uroczystości

Homilia ks. Abp Grzegorza Rysia

O godzinie 11:00, rozpoczęła się Uroczysta Msza święta

pod przewodnictwem ks. Abp Grzegorza Rysia.

Procesję i ołtarze, przygotowały cztery parafie.

We Mszy św. przed świątynią zgromadziło się wielu wiernych, którzy pragnęli razem przeżyć te święte

tajemnice wiary i dać świadectwo o Jezusie.

Zachęcamy do wsłuchania się w słowa Abp Grzegorza, wypowiedziane przy każdym ołtarzu.

Abp Grzegorz Ryś powiedział w homilii:

Po dzisiejszej Eucharystii wychodzimy na ulice miast. Wychodzimy by tego Jezusa,

którego przyjęliśmy wynieść na ulice.

W Ewangelii Jezus wzywa aby wyjść

z wieczernika i iść do ludzi. Eucharystia przeżywana we wspólnocie wzywa

nas do wyjścia na zewnątrz.

Jesteśmy posłani do ukazania Ewangelii sobą, swoją postawą życia jak Pan jest chwalebny w naszym życiu. Wychodzimy do świata

z Bogiem, który ma postać chleba - nie kamienia - podkreślił metropolita. Jezus pragnie byśmy dawali doświadczenie Boga, który jest jak chleb a nie jak kamień.

Nasz Bóg jest chlebem a nie kamieniem

. Z takim Bogiem idziemy do ludzi. 

Pierwszy ołtarz usytuowany był na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Żeromskiego. Przygotowany przez naszą parafię. 
Do tego miejsca Najświętszy Sakrament poniósł metropolita łódzki.

Metropolita powiedział do zgromadzonych kilka słów, podsumowując je czym jest przesłanie Pierwszego Ołtarza: Przesłaniem pierwszego ołtarza, jest to, że Jezus pragnie być obecny w naszych domach.

Procesja szła dalej ulicą Mickiewicza do Piotrkowskiej, gdzie na skrzyżowaniu ulic znajdował się drugi ołtarz.

przygotowała go parafia Najświętszego Imienia Jezus. Przy ołtarzu oczekiwali Mocni w Duchu oraz dzieci ze szkoły Jezuitów.
Przesłanie tego ołtarza było przypomnienie, że do Eucharystii powinniśmy się zawsze dobrze przygotowywać. Nie wpadać do kościoła w ostatniej chwili. Idąc ulicą Piotrkowską przed Żwirki-Wigury znajdował się trzeci ołtarz, przygotowany przez parafię Podwyższenia Krzyża Świętego. Przesłaniem tego ołtarza były słowa: Jesteśmy Sakramentem obecności Jezusa.

Piotrkowską procesja zmierzała do katedry i kilkadziesiąt metrów przed nią znajdował się czwarty ostatni ołtarz. Przygotowany przez parafię Katedralną. Przesłaniem jego było to byśmy zawsze trwali w jedności jako Kościół.

Od każdego ołtarza do następnego poszczególni proboszczowie w.w. parafii nieśli Najświętszy Sakrament.

Ostatni kawałek do stopni katedry Najświętszy Sakrament został poniesiony przez Abp. Grzegorza Rysia, który na zakończenie pobłogosławił Nim zgromadzonych na placu.

Po błogosławieństwie z ust metropolity padły słowa podziękowania od dzieci począwszy po seniorów.

Abp. pozostawił wiernych z słowami, że za rok spotkamy się w większej liczbie i oby już bez ograniczeń spowodowanych pandemią.

NIEDZIELA TRÓJCY ŚWIĘTEJ

30.05.2021

Msza św. o godz. 11:00

UROCZYSTOŚĆ UDZIELENIA SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

25.05.2021

Msza św. o godz. 11:00

O godzinie 18:00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania przygotowanej młodzieży.

Sakramentu udzielił ks. Biskup Marek Marczak.

Podczas Homilii celebrans powiedział do zgromadzonej młodzieży o wielkiej przyjaźni z Duchem Świętym i Jego pomocy

w codzienności w podejmowaniu ważnych decyzji.

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

Uroczystość Pierwszej Komunii świętej

26.05.2021

Msza św. o godz. 11:00

Msza św. o godz. 12:45

NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

16.05.2021

Msza św. o godz. 11:00

Msza św. o godz. 12:30

UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

15.05.2021

Msza św. o godz. 14:00

Msza św. o godz. 15:30

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI KS. MACIEJA CHODOWSKIEGO Z RACJI IMIENIN.

09.05.2021

PIELGRZYMKA JUBILEUSZOWA

08.05.2021

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI

03.05.2021

Nabożeństwo Majowe

Msza święta w intencji Asysty Parafialnej

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

02.05.2021

W dzisiejszą niedzielę w Ewangelii,

Jezus porównuje Kościół do winnej latorośli.

W homilii podczas Mszy św. o godz. 11:00

z udziałem dzieci, usłyszeliśmy: 

Dziś w Ewangelii, Jezus daje nam przykład do czego porównać Kościół. Podobny jest do krzewu winogrona. 

Należy ją pielęgnować, by wydała piękne owoce.

 Ludzie są małymi gałązkami a Jezus jest korzeniem

z którego czerpiemy.  By trwać w Jezusie powinniśmy karmić się Jego Słowem i Ciałem. Gdy tego nie czynimy, usychamy

i nie przynosimy dobrych owoców oddalając się od źródła,

którym jest Bóg.

Podczas tej Eucharystii, jeden chłopiec który przygotowywał się do przyjęcia I Komunii św. w ostatnim czasie, przyjął po raz pierwszy Sakrament Eucharystii. Mszę św. sprawowali ks. Proboszcz wraz z ks. Maciejem.

Wojtkowi towarzyszyli rodzice, brat i bliscy. Gratulujemy Mu i życzymy pięknej i owocnej drogi

w wzrastaniu w łasce Bożej.

I SOBOTA MIESIĄCA

01.05.2021

W pierwszą sobotę maja, przeżywaliśmy kolejne nabożeństwo 

Pierwszych Pięciu Sobót Miesiąca.

Poprowadził je ks. Maciej Chodowski.

Podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, rozważaliśmy Radosne części Różańca Świętego.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w kolejną pierwszą sobotę.

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA -  NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA

25.04.2021

III NIEDZIELA WIELKANOCNA -  NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO

18.04.2021

Comiesięczna Pielgrzymka Jubileuszowa - Droga Światła.

17.04.2021

W sobotę 17 kwietnia odbyła się kolejna pielgrzymka w ramach obchodów 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej.

W tym dniu odbyło się Nabożeństwo Drogi Światła. Przybyło na nie wielu kapłanów z dekanatu Łódź- śródmieście

wraz z wiernymi. Zgromadzonych powitał ks. Proboszcz Tadeusz Weber - proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej

a nabożeństwo poprowadził o. Remigiusz Recław SJ.

Niedziela Miłosierdzia Bożego.

11.04.2021

W dzisiejsze święto, Kościół szczególnie pochyla się nad Bożym Miłosierdziem. Dziś można było uzyskać odpust zupełny.

Dziś podczas Mszy św. delegat z seminarium diecezjalnego, zbierał fundusze na potrzeby seminarium.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. transmitowanej o godz. 11:00, usłyszeliśmy od ks. Macieja wiele ciekawych i przypominających słów.  Jezus przychodzi do nas mówiąc "Pokój wam" - niesie i daje pokój.

W dzisiejsze święto miłosierdzia patrzymy szczególnie na obraz Jezusa Miłosiernego. Co znaczy, że daje swoje miłosierdzie? Odpuszcza grzechy

i daje przebaczenie. Bóg przebacza nam grzechy gdy żałujemy w swoim wielkim miłosierdziu ale i pragnie byśmy i my przebaczali innym. Miłosierdzie realizuje się jeśli umiemy prosić o przebaczenie i potrafimy przebaczać. To jest miłosierdzie. Zaufajmy dziś Jezusowi na nowo, oddawajmy Mu swoje grzechy i dajmy się prowadzić w codzienności wypowiadając każdego dnia modlitwę: "Jezu, ufam Tobie". 

Poniedziałek w oktawie  Zmartwychwstania Pańskiego.

05.04.2021

Zachęcamy do wysłuchania homilii z tego dnia. Usłyszymy w niej:

Jaka jest moja wiara? Co się zmieniło od ostatniej Wielkanocy?

Czy mam świadomość, że Jezus przemienia mnie Swoją obecnością

w Komunii św.? Czy świadczę swoim życiem o Tym,

którego przyjmuję w Komunii św.?

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

04.04.2021

Msza św. o 11:00

WYSTRÓJ ŚWIĄTYNI

Msza św. rezurekcyjna z procesją.

Wigilia Paschalna 03.04.2021

Wielka Sobota 03.04.2021

Święcenie pokarmów

Przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. W tym roku, jednak inaczej niż bywało do tej pory.

Pandemia trwa nadal, ale pragnienie wiernych, którzy chcieli poświęcić pokarmy trzeba było jakoś udostępnić. Dlatego też, wierni zajmują wyznaczone miejsca w świątyni, a kapłan po modlitwie przy ambonie przechodzi przez kościół święcąc przyniesione pokarmy na stół wielkanocny.

Na koniec składane są życzenia wielkanocne.

Wielki Piątek 02.04.2021

Koronka do Miłosierdzia Bożego

WYSTRÓJ ŚWIĄTYNI

Liturgia Męki Pańskiej 02.04.2021

Wielki Czwartek. 

Msza święta Wieczerzy Pańskiej.

WYSTRÓJ ŚWIĄTYNI

Rok temu mieliśmy nadzieję, że następne Triduum i Wielkanoc będzie już jak to zawsze bywało. Niestety pandemia trwa nadal i jesteśmy zmuszeni do pewnych ograniczeń.

W świątyni może obecnie przebywać jednocześnie

do 40 osób dlatego też zachęcamy by brać udział w transmisjach przez nas oferowanych. 

Niedziela Męki Pańskiej

28.03.2021

To już druga niedziela palmowa podczas pandemii. 

Znów zostały dane nam nowe obostrzenia, gdyż coraz więcej jest chorych. W związku z tym, w naszej świątyni może przebywać jednocześnie do 40 osób.

W kościele zostały wyznaczone miejsca w których można usiąść i tylko te miejsca można zajmować. 

Podczas Mszy św. odbywał się obrzęd poświęcenia palm.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

W Niedzielę Męki Pańskiej,

odbyły się ostatnie w tym roku Gorzkie Żale.

Poprowadził je i kazanie pasyjne wygłosił

ks. Henryk Krzosek.

Ksiądz celebrans podawał przykłady z życia wzięte, dotyczące obecnego czasu i kryzysu wiary.

Gdzie my w tym wszystkim jesteśmy?

Jaka jest moja wiara, czy i jak wierzę

w czasie wielkiej próby?

Piątek Wielkiego Postu.

26.03.2021

Dziś w naszym Sanktuarium, odbyła się Droga Krzyżowa według objawień stygmatyczki Wandy Malczewskiej. Droga Krzyżowa zbudowana jest nie co z innych stacji, ale na filmie przedstawione są według Drogi Krzyżowej tradycyjnej. Rozważania są w pełni przesiąknięte prawdziwością przeżytych cierpień naszego Pana Jezusa Chrystusa.

ZWIASTOWANIE PAŃSKIE

25.03.2021

V niedziela Wielkiego Postu. 21.03.2021
 
Msza św. z udziałem dzieci

Homilia z udziałem dzieci podczas Mszy św. o godzinie 11:00, w V niedzielę Wielkiego Postu. Wprowadzając dziś w temat Ewangelii, zgromadzone na Eucharystii dzieci, ksiądz Maciej podczas homilii, zadawał pytania o różne ziarna, z których wyrastają owoce. Ziarno, musi obumrzeć aby dać życie nowej roślinie. Dziś w Ewangelii Jezus mówi nam, że jest takim ziarnem, które musi upaść w ziemię, żeby wydało owoce. . Dziś zostały zasłonięte krzyże w świątyni, aby w Triduum przypomnieć sobie, że Pan Jezus umarł za grzechy człowieka, zmartwychwstał, a z tego zmartwychwstania powstał Kościół.

Nabożeństwo Gorzkich Żali

Jak wygląda moje życie. Czym jest służba w obecnych czasach. Jezus przyszedł na świat aby służyć i dać swoje życie. Jezus jest Sługą. Pragnie abyśmy i my na Jego wzór, wzajemnie sobie służyli. Wzajemną pomocą z otwartym sercem niczego za to się nie spodziewając. Zapraszamy do wysłuchania. 

Uroczystość św. Józefa. Piątek - Droga Krzyżowa i Msza św.

Rozważania Drogi Krzyżowej, przygotowane przez Krąg Domowego Kościoła,

są pełne oddania się Bogu, i nawracaniem serca ku Niemu.

Wprowadzają w zamyślenie nad osobistą rozmową z Jezusem na Drodze Krzyżowej,

są jakby połączeniem dwóch serc jednoczących się w cierpieniu prowadzącym

ku wolności i zmartwychwstaniu.

Droga Krzyżowa poprowadzona przez Krąg Domowego Kościoła

IV Niedziela Wielkiego Postu. III dzień rekolekcji wielkopostnych.
14.03.2021

III dzień rekolekcji wielkopostnych. Podczas dzisiejszej nauki usłyszeliśmy m.in.: Jak żyć w codzienności i nie zwariować. Najważniejsze jest trwać u Źródła. U Źródła, którym jest Bóg. Jak wiele daje Sakrament Małżeństwa. To nie tylko jedna chwila, lecz początek nowego życia.

Jak nauczyć się pięknej relacji jaką Jezus ma do Kościoła

Gorzkie Żale

Nauka wygłoszona podczas Mszy św. transmitowanej o godz. 11:00 z udziałem dzieci. 

Zadajmy sobie dziś pytanie. Pytanie o wolę Boga w moim życiu. Czy potrafię żyć z otwarciem się na Jego wolę względem własnego życia. Czy ważne decyzje opieram na głębokiej modlitwie i poznaniu tego czego chce ode mnie mój Bóg.

Wieczorna Msza św.
Stolik z prasą religijną.
Przy wyjściu z kościoła można było zaopatrzyć się w ozdoby wielkanocne przygotowane przez DRS. Fundusze ze sprzedaży zostaną w całości przeznaczone na wakacyjny wypoczynek dzieci.
II dzień rekolekcji wielkopostnych.
13.03.2021

II dzień rekolekcji wielkopostnych. Podczas dzisiejszej nauki ksiądz rekolekcjonista powiedział:" - idąc dalej, w temacie małżeństwa, trzeba nam wiedzieć że miłość nie jest uczuciem. Miłość jest i w radości i w cierpieniu. Mamy różne temperamenty, to nas różni i tak uzupełniamy się wzajemnie. Jeden z nich na ogół dominuje w naszym życiu. Niekiedy bywa, że dwa takie same występują w małżeństwie i może strasznie zgrzytać w małżeństwie. Pamiętajmy, że sakrament, przymierze między nami, jest tak wielkie, że pokona każdą niezgodę i kłopoty, z łaską Bożą, która zostaje nam dana od Boga. Na wzór miłości Boga do Kościoła, trwajmy w małżeństwie w pełni zaufania i wzajemnego oddania się sobie.

Msza św. w intencji chorych i cierpiących.

Nauka podczas Mszy św. w intencji chorych członków parafii. Ksiądz rekolekcjonista, podczas tej nauki pochylił się szczególnie nad tematem osób chorych. Chcemy nasze modlitwy zanosić do Boga w intencji chorych. By prosić Boga o potrzebne łaski. Łaski uzdrowienia, umocnienia w chorobie. Ostatni czas pokazuje nam, jak trudno żyć tym, którzy z chorobą zmagają się każdego dnia. Czas pandemii, sprawia że czujemy się osamotnieni, pozostawieni samych sobie. A Bóg, jest i nie pozostawia nas samych, daje nadzieję i łaskę wytrwania. Mszę św. zakończyła Nowenna do św. Józefa i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Msza św. popołudniowa.
Pielgrzymka Jubileuszowa

W sobotę 13 marca 2021 roku, odbyła się kolejna pielgrzymka w ramach obchodów 100-lecia diecezji łódzkiej do kościoła stacyjnego, którym jest nasza świątynia. Tego dnia modliliśmy się na Drodze Krzyżowej o żywą wiarę, nadzieję i miłość, rozważając mękę Pana Jezusa. Na modlitwę przybyli wierni z naszego dekanatu wraz z kapłanami.

I dzień rekolekcji wielkopostnych.
12.03.2021

Dziś rozpoczęły się wielkopostne rekolekcje dla parafian. Prowadzi je ks. dr Robert Jaśpiński.

Podczas tego czasu, ksiądz rekolekcjonista przypomni nam o wartości małżeństwa i relacji z Bogiem w nim.

 Czym jest małżeństwo, jaka jest jego godność, czym jest sakrament małżeństwa. Jak żyć sakramentem małżeństwa

i jak poprawić relacje w nim. Jak być bliżej siebie. Rekolekcje mogą być okazją by coś zmienić w swoim życiu. Tematyka związana ze zbliżającą się uroczystością św. Józefa i nowym roku ogłoszonym przez Ojca Świętego.

Droga Krzyżowa dziś przedstawiła relacje jakie panują w małżeństwie i jak odkrywać Boga w nim.

III niedziela Wielkiego Postu
07.03.2021

Podczas Mszy św. transmitowanej o godz. 11:00, ksiądz Maciej, przeprowadził razem z dziećmi homilię. Zadawał pytania a dzieci swoją bystrością odpowiadały z radością. Mowa była w nawiązaniu

do Ewangelii, o trzech świątyniach naszego życia. Świątynia jako miejsce modlitwy, świątynia naszego ciała i świątynia naszego wnętrza - miejsca w którym spotykamy się z Bogiem. Zapraszamy do wysłuchania. Nie tylko dla dzieci. 

Nabożeństwo Gorzkich Żali poprowadził ks. Maciej Chodowski. W kazaniu pasyjnym powiedział kilka słów o krzyżu i cierpieniu. Krzyż nie zbawia ale zbawia miłość. Krzyż niesiony z miłością staje się narzędziem miłości. Cierpienie przemienia się w miłość. Nie ma miłości bez cierpienia tu na ziemi, jedyną możliwość niesie nam niebo, gdzie istnieje sama nieprzemijająca miłość. Cierpię wiele ale czy cierpię dobrze? Czy jest miłość w moim cierpieniu? Cierpienie nie jest kryterium zbawienia. Kryterium tego jest miłość? Po śmierci Bóg mnie spyta nie ile cierpiałeś

ale jaka była moja miłość. Na koniec zadajmy sobie pytanie:

czy w moim cierpieniu jest miłość?

I sobota miesiąca.
06.03.2021

. Wierni zgromadzili się w świątyni

na nabożeństwo pierowszo-sobotnie. Uczestniczyli we mnie św.

o godz 7:00 a następnie przeżyli

rozważania różańcowe części radosnej.

Nabożeństwo poprowadził po raz pierwszy

w naszej świątyni ks. Maciej Chodowski.

Msza św. i Droga Krzyżowa.
05.03.2021

O godz. 18:00, odbyła się Msza św. m.in. w intencji ś.p. Ks. Leszka Kaczora. 

Intencja zamówiona została od wspólnoty "FIAT", którą przed kilkoma laty kapłan prowadził.

Dzięki inicjatywnie jednej z członkiń, wspaniałej pani Kasi po kilku latach rozłąki,

wspólnota znów się zebrała, aby uczcić pamięć zaprzyjaźnionego księdza.

Podczas Mszy św. śpiewała schola ze Zgierza, pod przewodnictwem pana Andrzeja,

który również kilka lat temu zajmował się scholą w naszej parafii. 

Droga Krzyżowa została przygotowana

przez członków wspólnoty "FIAT".

Każdy napisał rozważania danej stacji.

Rozważania były pełne pokory i miłości

do Jezusa ukrzyżowanego. Słowa,

jakie padały nawiązywały

do obecnej sytuacji pandemii

i czasu próby jaki został nam dany.

Zapraszamy do wysłuchania

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
28.02.2021

Kościół przeżywał dziś II Niedzielę Wielkiego Postu, – nazywaną Niedzielą „Ad Gentes”.

To szczególny Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności

z misjonarzami posługującymi na całym świecie.

Dlatego też po każdej Mszy św. odbywała się

zbiórka ofiar do puszki na dzieła misyjne w Afryce.

W homilii poprowadzonej przez ks. Macieja - dzieci, dowiedziały się kilku ważnych spraw w swojej świątyni do której przyszli. Na początku zaprosił dzieci bliżej ołtarza i wprowadzając w temat dzisiejszej Ewangelii zadawał im pytania. Dzieci chętnie odpowiadały i zadawały same pytania. Dzięki temu, poznały najważniejsze miejsce w kościele jakim jest tabernakulum. Dowiedziały się również o zapalonej lampce przy nim i wielu ciekawych rzeczy. Na koniec mogły przejść wokół prezbiterium co sprawiło im wielką radość i zaspokoiło ciekawość. II niedziela wielkiego postu.

NABOŻEŃSTWO GORZKICH ŻALI

Gorzkie Żale i kazanie pasyjne poprowadził dziś ksiądz Proboszcz.

W kazaniu pasyjnym pochyliliśmy się dziś nad Męką Pańską opisaną w I i II części nabożeństwa.

Celebrans powiedział - Gorzkie Żale - to wyjątkowe polskie nabożeństwo. powiedział o męce Jezusa rozważanej w dzisiejszej części Gorzkich Żali. Usłyszeliśmy o uczniach Jezusa, którzy zastanawiali się nad sensem nadchodzącej męki Jezusa. Jezus pragnął by uczniowie Jemu zaufali, pragnął by uwierzyli w Niego i wyrzucał im brak tej wiary. Usłyszeliśmy o tym by właśnie Jezusowi pozwolić układać swoje życie - Jemu zaufać i iść za Nim. Wsłuchujmy się w pragnienie Jezusa, który chce być poznany, pragnie naszej ufności. Może nasze życie wygląda jak życie pierwszych uczniów Jezusa. Przechodzimy otępiale wokół naszego życia, może czasem skupiamy się tylko na jednym wydarzeniu tym najtrudniejszym i nie widzimy więcej czy szerzej. Trudne wydarzenia są częścią życia - Jezus może je tak wykorzystać, że dodadzą jeszcze piękna życia.

Tajemnica miłosierdzia - nasz grzech może nawet wykorzystać - rany grzechowe mogą stać się ranami łaski. Prośmy Pana abyśmy lepiej Go poznali, pozwolili wziąć się za rękę, niech On nas prowadzi przez noce i dnie naszego życia.

Nie rańmy Jezusa brakiem ufności lecz oddawajmy się Jego opiece.

Msza św. i Droga Krzyżowa.
26.02.2021

II droga Krzyżowa w tym Wielkim Poście.

Dziś została przygotowana przez pana Michała i jego syna Roberta, który należy do Liturgicznej Służby Ołtarza

w naszej parafii.

Rozważania oparte na naszej codzienności.

Każda stacja, opowiadała w nawiązaniu do Drogi Krzyżowej Zbawiciela przykład z życia wzięty i naszą odpowiedź

do zaistniałych codziennych zmagań. Podsumowaniem każdej stacji, była intencja o przemianę serca

w różnych aspektach naszego życia.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
21.02.2021

Przeżywaliśmy dziś pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu.

Czasu, który ma nas przygotować

na święta zmartwychwstania Pańskiego.

Mszę św. o godz. 11:00, transmitowaliśmy dla wiernych,

którzy nie mogli przyjść do świątyni. Cieszymy się, że jest zainteresowanie transmisjami

i wspólne przeżywanie Eucharystii.

Ta Msza św. zgromadziła dzieci z klas III, którym pod koniec Eucharystii, zostały poświęcone książeczki i medaliki.

Homilię ks. Maciej skierował do dzieci , zadawał pytania a dzieci z radością odpowiadały. Mówił o pustyni i uświadamiał z czym musiał sobie dać radę Jezus przeżywając 40 dni w odosobnieniu.

Aby owocniej przeżyć czas Wielkiego Postu, rozdał dzieciom zdrapkę na ten czas, aby każdego dnia spełniały uczynki przypisane do każdej zdrapki. 

Pod koniec Mszy św. zostały poświęcone książeczki i medaliki dzieciom z klas III.

NABOŻEŃSTWO GORZKICH ŻALI

Gorzkie Żale i kazanie pasyjne poprowadził ksiądz Henryk.

Podczas kazania pasyjnego

wprowadził zgromadzonych

w temat cytując słowa Gorzkich Żali.

Zatrzymał się na rozmyślaniu nad żalem.

Jaki może być. Następnie o przeżywaniu

Męki Pańskiej, o zjednoczeniu się

z cierpiącym Jezusem.

Piątek po popielcu. Msza św. i Droga Krzyżowa.
19.02.2021

W piątek po Mszy św. wieczornej, odbyła się pierwsze Nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla ogółu wiernych w tym Wielkim Poście. Modliliśmy się w intencji małoletnich ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele. Do tej modlitwy zachęcił nas Papież Franciszek, aby podczas tegorocznego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Dzień ten przeżywany był pod hasłem "Wspólnota ze Zranionymi". Inicjatywa jest odpowiedzią Konferencji Episkopatu Polski na apel papieża Franciszka.

Środa Popielcowa 17.02.2021

Tego dnia podczas każdej Mszy św. odbywał się obrzęd posypania głów popiołem na znak pokuty i postu. W tym roku, ze względu na pandemię, nie były wypowiadane przy tym obrzędzie słowa padające tego dnia nad każdym,

lecz kapłan wypowiedział je ogólnie przy ołtarzu nad wszystkimi.

 

Msza św. z udziałem Ks. Abp. Grzegorza Rysia.

Msza św. o godz. 18:00, zainicjowała wielkopostne pielgrzymowanie

po łódzkich świątyniach w tym czasie.

Każdego dnia chętni wierni mogą nawiedzać świątynię w tej pielgrzymce, podaną na stronie tutaj: 

 

W homilii metropolita łódzki powiedział: Kościół zaprasza nas do rzeczywistego postu. Pościmy by poczuć głód? Jaki głód? Doświadczenie głodu dziś pokazuje nam Ewangelia, a w orędziu Ojca Świętego na Wielki Post, pokazane jest w jaki sposób Papież łączy post, modlitwę i jałmużnę oraz wiarę, nadzieję i miłość. Metropolita łódzki, wytłumaczył zgromadzonym dlaczego Papież, właśnie w ten sposób połączył ze sobą te rzeczy. Abp Grzegorz, pytał w homilii, jakie miejsce zajmuje w życiu każdego z nas post. Podkreślił słowa Papieża Franciszka, który uświadomił nam to, że w jaki sposób pościmy to tak wygląda nasza wiara. Kiedy poszczę, kiedy trwam w nim, staję się głodnym przed Bogiem. Pasterz łódzki, powiedział dalej: jesteśmy dziś tu w świątyni głodni przed Bogiem i możemy zapytać siebie: czego od Boga oczekujemy? Czym Bóg może zaspokoić nasz głód? I na koniec: Czego spodziewamy się po tym poście od Boga? Nawiązując do dzisiejszego obrzędu posypania głów popiołem powiedział: gdy będziemy pochodzić prosząc Kościół o ten popiół na naszą głowę, aby wtedy prosić Pana o taką pokorę w patrzeniu na samych siebie, żebym właśnie w tym momencie widział siebie jako grzesznika. Metropolita powiedział dalej: że nie chodzi o to, że nie czynimy w życiu dobra, czynimy wiele, ale chodzi o to by za to dobro się nie chować ze swoim grzechem. Żeby nam to dobro nie zakryło nam tej wielkiej prawdy o nas - jesteśmy grzesznikami - tak! Takim chcę się dziś widzieć tego wieczoru i takim chcę podejść do Boga, prosząc o łaskę a nie nagrodę. W taki sposób układają się dziś te znaki, tak się schodzi ten nasz głód z tym popiołem. Na koniec homilii metropolita łódzki powiedział: wejdźmy teraz w ten obrzęd do którego Słowo nas tak pięknie prowadzi i módlmy się o Boże błogosławieństwo nad tym popiołem, nad nami i za nas byśmy mogli ten znak w pełnej prawdzie i radości. W radości przeżyć z otrzymanej łaski.

VI niedziela zwykła - Msza św. o 11:00 

Mszę św. o godz. 11:00, transmitowaliśmy dla wiernych, którzy musieli pozostać w domu.

Odprawił ją i homilię wygłosił  ksiądz Maciej a nawiązał

w niej do dzisiejszej ewangelii. Zadawał dzieciom pytania

i wyjaśniał niezrozumiałe.
Pytał dzieci, co chciałyby otrzymać od swoich rodziców. Odpowiedzi było wiele. 
Dalej ksiądz mówił, że nie wszystko rodzice mogą nam dać.
W Ewangelii dziś człowiek trędowaty

prosi Jezusa o uzdrowienie.

Trędowaty nie żąda od Jezusa uzdrowienia,  lecz jeśli chcesz możesz mnie uzdrowić.
Ewangelia daje nam dziś dwie lekcje.  Jedna to ta by modlić się zawsze zgodnie z Bożą wolą,  a druga by  modlić się w pokorze za innych.

 

Pod koniec Mszy św. dzieciom, przygotowującym się do Pierwszej Komunii św.

zostały poświęcone świece.

Zachęcamy parafian do zabrania ze sobą skarbonki miłosierdzia, aby zapełnioną przynieść

i ofiarować ją w święto Miłosierdzia Bożego.
 

II pielgrzymka do kościoła stacyjnego.
13.02.2021

13 lutego odbyła się II pielgrzymka do naszej świątyni z naszego dekanatu

w ramach obchodów 100-lecia diecezji łódzkiej.

Dzień ten poświęcony był modlitwie w intencjach rodzin. Ks. Prałat Ireneusz Kulesza - powiedział w homilii: Bóg, zsyła na człowieka rozmaite dary z nieba,

lecz człowiek nie potrafi tego docenić. Potrafimy zagubić piękno płynące z serca Boga pomimo, że jesteśmy ukryci w głębi Jego serca. Wygnanie pierwszych rodziców z raju, nie wynikało

z zemsty Boga, lecz po to by człowieka ustrzec przed pychą.

Człowiek na ziemi doznaje trudu życia i przez to idąc drogą pokory poznaje Boga.

Dziś modlimy się za swoje rodziny i powierzamy swoje rodziny Bogu i Matce Bożej,

by chronić ją przed złem. Pozwólmy Bogu przejąć inicjatywę naszego życia naszych rodzin, ofiarowujmy Bogu naszą wiarę, miłość, nasze oddanie.

A On uczyni z tego cud przemiany serc.

V niedziela zwykła - Msza św. i powitanie ks. Macieja Chodowskiego.
07.02.2021

V niedzielę zwykłą, podczas swojej pierwszej homilii w parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, nowy ksiądz wikariusz - Maciej Chodowski, zaprosił dzieci bliżej ołtarza, aby wspólnie porozmawiać o Słowie Bożym. Na początku przedstawił się dzieciom a dzieci Jemu. Zachęcił je aby nie bały się odpowiadać na zadawane pytania i tak razem rozmawiali

o Ewangelii, w której dziś Jezus spotyka chorą teściową św. Piotra i ją uzdrawia. Pod koniec Mszy św. przedstawiciele grup w parafii, powitały oficjalnie ks. Macieja, życząc Mu owocnej

i dobrej posługi w naszej świątyni.

Słowa powitania wygłosił na początku ks. Proboszcz.

Asysta parafialna wystawiła na tą okoliczność sztandary.

I sobota miesiąca. Msza św. i nabożeństwo.
06.02.2021

Dziś odbyło się nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

Po raz ostatni odprawił je ks. Tomasz Falak,

który od jutra podejmuje posługę w innej placówce.

Święto Ofiarowania Pańskiego.
02.02.2021

Msza św. o godz. 17:00, była na swój sposób wyjątkowa

i zgromadziła wiernych, którzy szczególnie chcieli podziękować

i  ks. Tomaszowi za Jego posługę w naszej parafii oraz modlić się

w Jego intencji, powierzając Go Bogu

na nowej posłudze do której został skierowany. 

W homilii Ksiądz Proboszcz, przypomniał nam o dzisiejszej uroczystości i jej znaczeniu. Powiedział: 

Przeżywamy dziś Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, a w naszej Polskiej tradycji święto Matki Bożej Gromnicznej. Mamy zapalone i poświęcone świece, które oznaczają że, Jezus został nazwany światłością na oświecenie pogan, słońcem zbawienia, które oświetliło całą ludzkość.

Ta uroczystość łączy ze sobą dwa wydarzenia.
Betlejem - wcielenie Syna Bożego i golgota - krzyż - na którym Jezus dokona dzieła zbawienia.
40 dni po narodzeniu rodzice Jezusa przynieśli do świątyni. Został poświęcony swemu Ojcu w świątyni, gdzie Symeon i Anna, oczekują na spotkanie z Nim. 
Słowa Symeona zapowiadają wydarzenia jakie mają nastąpić, mówi o Golgocie. Jezus przychodzi do swojej własności, świat przed Jego narodzeniem pogrążony był w ciemności.  Jezus daje nam nowe życie.  Fizycznie nie widzimy Jezusa jak prorocy,

ale wiara przyprowadza nas i mówi, że Jezus obecny jest  w Eucharystii i widzimy Go oczami wiary. 
Dziś przeżywamy też święto tych, którzy ofiarowali swe życie Bogu, poprzez życie konsekrowane. 
Dziś modlimy się za nich, dziękujemy im, że wskazują drogę życia i ukazują jak wszystko oddać Bogu.

Pod koniec Mszy św., przedstawiciele kilku grup parafialnych, podziękowali uroczyście przy zgromadzonym ludzie, za Jego posługę

i pracę na rzecz parafii. Życzenia, wypowiadane były z głębi serca, co przyczyniało się do wielkich wzruszeń i łez w oczach,

że tak dobry i Boży kapłan, przechodzi na inną placówkę. 

IV niedziela zwykła. 
31.01.2021

Kolejna niedziela z obostrzeniami. Pandemia wciąż trwa.

Jednoczymy się z wiernymi,

poprzez transmisję Mszy św. o godz. 11:00. 

III niedziela zwykła. Niedziela Słowa Bożego.
24.01.2021

Kolejna niedziela z obostrzeniami. Pandemia wciąż trwa.

Jednoczymy się z wiernymi,

poprzez transmisję Mszy św. o godz. 11:00. 

Kazanie prowadzi, do zadania sobie trzech ważnych pytań.

Usłyszymy w nim o św. Franciszku Salezym

i słowach jakie motywowały go w życiu

i dawały siłę do życia w łasce Bożej. 

II niedziela zwykła. Msza św. w intencji  Księdza Henryka Krzoska z racji imienin.
17.01.2021

Na Mszy św. o godz. 11:00 modliliśmy się

w intencji księdza Henryka, który za kilka dni

będzie obchodził swoje imieniny. 

Pod koniec Eucharystii, przedstawiciele grup parafialnych wraz z księżmi pracującymi w parafii,

złożyli czcigodnemu Solenizantowi życzenia imieninowe.

W homilii usłyszeliśmy dziś: Jak to jest, gdy prawdziwie uwierzymy,

że Jezus kocha nas bez granic.

Przyjąwszy prawdziwie Jego miłość, nie potrafimy jej zachować dla siebie. Niesiemy ją dalej i dalej, głosząc prawdę o Zbawicielu świata.

Święto Chrztu Pańskiego.
10.01.2021

Ta niedziela kończy okres Bożego Narodzenia w Kościele. Jednak w polskiej tradycji, śpiewany kolędy do 2 lutego. 

Dziś podczas homilii, ksiądz Tomasz, poruszył bardzo ważny i trudny temat dla nas wszystkich.

Zachęcamy do wysłuchania a kilka słów o tym poniżej.

Homilia wygłoszona w Święto Chrztu Pańskiego, podczas Mszy św. transmitowanej o godz. 11:00.

Ksiądz celebrans powiedział dziś do nas: Chcemy dziś pogłębić i odnowić przymierze chrzcielne. Poruszany jest teraz w Kościele temat apostazji. Coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Co zrobić, jak rozmawiać z człowiekiem, który tego dokonał lub zamierza dokonać? Skłońmy do myślenia. Czy można żyć bez jakiejkolwiek wspólnoty? Ksiądz Tomasz podaje piękne przykłady z życia dające do myślenia

o wspólnocie Kościoła. Ludzie wychodzący z Kościoła pozbawiają się Jego reformy. Jeśli chcemy naprawić naszą wspólnotę, powinniśmy zacząć od siebie samego. Dziś szczególnie modlimy się za tych co chcą lub już wyszli ze wspólnoty Kościoła i zostali apostatami.

Dziś przypominamy swój własny chrzest i będąc dumni z tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi, chcemy dziś w sposób świadomy odnowić przymierze chrztu i dobrowolny. Kapłan zachęcił wiernych, aby dziś każdy osobiście wyznał swoją wiarę i wyrzekł się zła. Czy chcesz?

Na koniec zgromadzeni na liturgii, odnowili przyrzeczenia chrzcielne, by w ten sposób tą przynależność do Kościoła umocnić.

100- lecie Archidiecezji Łódzkiej.
Pierwsza pielgrzymka do kościoła stacyjnego.
09.01.2021

W sobotę 9 stycznia 2021 roku w ramach obchodów 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej, odbyły się pielgrzymki do kościołów stacyjnych 

w tym do naszej świątyni.  O godz. 11.00 odbyła się Msza św., której intencją było dziękczynienie za  sakrament chrztu św. i modlitwa

o zjednoczenie chrześcijan. W tym dniu przybyły do nas pielgrzymki z parafii naszego dekanatu, Łodź-Śródmieście. 

Podczas tej Eucharystii, odnowimy przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Weber przypominając w niej o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościół katolicki w Polsce i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej z 2000 roku. Dziękując Trójjedynemu Bogu, Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, za dwa tysiące lat Nowego Przymierza i za ponadtysiąc lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich, podpisane niżej Kościoły, w nawiązaniu do wieloletnich prac teologiczno-ekumenicznych w świecie i w Polsce oraz przyjętych wspólnie dokumentów (zwłaszcza Dokumentu z Limy, 1982 r.), z radością uznaja i potwierdzają swoją posługę przez chrzest i oświadczają: 1. Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel, sam ustanowił sakrament chrztu i polecił go udzielać (Mt 28,19; Mk 16,16). Chrzest jest wyjściem z niewoli (1Kor 10,1-2), wciela w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, wprowadza w Nowe Przymierze, jest znakiem nowego życia w Chrystusie, obmyciem z grzechu (1Kor 6,11), oświeceniem przez Chrystusa (Ef 5,14), nowymi narodzinami (J 3,5), przyobleczeniem się w Chrystusa (Ga 3,21), odnowieniem przez Ducha (Tt 3,5), zwróconą do Boga prośbą o dobre sumienie (1p. 3,21) i wyzwoleniem, które prowadzi do jedności w Jezusie Chrystusie, gdzie zostają przezwyciężone podziały ze względu na stan społeczny, rasę czy płeć (Ga 3,27-28; 1Kor 12,13). 2. Chrzest jest z wody i Ducha Świętego; udziela się go w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Chrzest jednoczy ochrzczonego z Chrystusem, chrześcijan między sobą. Wprowadza do Kościoła i stanowi początek życia w Chrystusie, którego celem jest "uwielbianie chwały" (Ef 1,14). 3. Ochrzczeni żyjący w jednym miejscu i czasie wspólnie ponoszą odpowiedzialność za świadectwo składane Chrystusowi i Ewangelii: Ochrzczeni żyją dla Chrystusa, dla Jego Kościoła i dla świata, który On miłuje, oczekując w nadziei na objawienie się nowego stworzenia Bożego oraz na czas, gdy Bóg będzie wszystkim we wszystkich (Rz 8,18-24; 1Kor 15,22-28.49-57) (Dokument z Limy, nr 9). Chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę. Niżej podpisane Kościoły uroczyście uznają ważność chrztu świętego udzielonego przez duchownego: Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół ewangelicko-metodystyczny, Kościół ewangelicko-reformowany, Kościół polskokatolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Starokatolicki Kościół Mariawitów, Kościół katolicki. W sobotę 9 stycznia 2021 roku w ramach obchodów 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej, odbyły się pielgrzymki do kościołów stacyjnych  w tym do naszej świątyni.  O godz. 11.00 odbyła się Msza św., której intencją było dziękczynienie za  sakrament chrztu św. i modlitwa o zjednoczenie chrześcijan. W tym dniu przybyły do nas pielgrzymki z parafii naszego dekanatu, Łodź-Śródmieście.  Podczas tej Eucharystii, odnowiliśmy przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego.

Uroczystość Objawienia Pańskiego -  Trzech Króli
06.01.2021

Mszę św. o godz. 11:00, transmitowaliśmy

aby wierni nie mogący przyjść do świątyni,

mogli razem z nami modlić się

podczas tej ważnej uroczystości.

 

Homilia wygłoszona została przez Ks. Proboszcza.

Uroczystość Objawienia Pańskiego dziś przeżywana to jedno

z najstarszych i najbardziej uroczyście obchodzonych świąt chrześcijańskich. Mówi nam, o tym, że Pan Jezus przyszedł

do wszystkich ludzi i narodów.

Mędrcy ze wschodu, szukali prawdy i celu życia ludzkiego. Odczytywali proroctwa. Konstelacje gwiazd. Tak wyruszyli szukać nowego Króla Żydowskiego by oddać Mu pokłon. Chcieli ofiarować Mu złoto, kadzidło i mirrę. Dar każdy miał inne znaczenie. Uwierzyli, że Jezus jest Zbawicielem świata i Jemu oddali pokłon. Uwierzyli, że spełniły się właśnie wszystkie obietnice mówiące o przyjściu Zbawiciela na świat. Królowie, wrócili do swych ojczyzn, odmienieni i umocnieni w swojej wierze i miłości do Pana Jezusa.

II niedziela po Bożym Narodzeniu
03.01.2021

Łączymy się nadal, poprzez transmisję Mszy św. z wiernymi, którzy nie mogą przyjść do niej. Łączymy się

na wspólnej modlitwie poprzez media społecznościowe.

W tej Eucharystii w homilii ksiądz Tomasz powiedział: Codzienność. Pamiętajmy, gdy miną te świąteczne dni,

aby przyjmować Słowo Boże, by w codzienności stawać się dziećmi Bożymi,

czyli być poddani i ufni. Kardynał Krajewski, mówi , że powinniśmy być żywym tabernakulum.

Tak jak Maryja była tabernakulum nosząc Jezusa pod sercem. Mamy szansę być teraz żywym Tabernakulum,

jeśli wyjdziemy z tej świątyni mając w sobie Pana Jezusa, mając w pamięci Jego słowo i swoim żołądku Jego Ciało.

Bądźmy żywymi monstrancjami, na wzór Maryi.

I sobota miesiąca. Eucharystia i nabożeństwo.
02.01.2021

Dziś odbyło się kolejne nabożeństwo Pierwszej Soboty Miesiąca. Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

Wcześniej modliliśmy się o godz. 7:00, na Mszy św. podczas której ksiądz Tomasz Falak wygłosił homilię. 

Powiedział w niej:  Kto może być antychrystem? To nie konkretna osoba,

która przyjdzie i zrobi zamieszanie na świecie. Antychrystem może być niestety każdy z nas. Jeśli nie jesteśmy Chrystusowi.

Nasza postawa i wiara decyduje o tym. Możemy przychodzić do kościoła, ale w swoim postępowaniu zaprzeczać tej pobożności.

Taka postawa może świadczyć, że m mamy tego antychrysta w nas samych. Maryja zawsze wskazuje na Jezusa. Jak Ona do Niego należy.

Maryja przez swoją cichość i pokorę, pokazuje że w pełni należy do Chrystusa. Maryja zawsze uniża się przed Panem Jezusem.

Dlatego też rozważamy różaniec czy prowadzimy modlitwy Maryjne, również te pierwszosobotnie,

wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu, wobec Jezusa, bo razem z Maryją klękamy przed Nim.

Właśnie przez to dzisiejsze nabożeństwo, chcemy nauczyć się przezwyciężać w sobie antychrysta. Razem jesteśmy z Tobą Maryją Chrystusowi.

To znaczy nasze życie ofiarujemy Jezusowi przez Twoje ręce. Jestem cały Twój, w odniesieniu do Pana Jezusa przez Maryję.

Podczas nabożeństwa odmawialiśmy różaniec. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji. Nabożeństwo zaczyna się koło 45 minuty.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
01.01.2021

Kościół pierwszy dzień Nowego Roku,

poświęca Świętej Bożej Rodzicielce. 

Dziś także, obchodzimy Światowy dzień Pokoju.

 A Ojciec Święty, udziela uroczystego błogosławieństwa:

"Urbi et Orbi" - Miastu i Światu. 

Przez Maryję powierzajmy  Bogu ten 2021 rok

i Jej zawierzmy nadchodzące dni pełne niepewności i obawy

przed tym co niesie jutro.

W homilii Ks. Tomasz powiedział dziś: Dziś czcimy Maryję jako Bożą Rodzicielkę. Jak bardzo aktualna jest dziś modlitwa z III wieku:

Pod Twoją obronę. Może warto poznać ją bardziej. Ona jest wyznaniem wiary w to, kim Maryja jest dla Boga. Jest świętą Bożą Rodzicielką Boga

i człowieka w jednej osobie. Modlitwa ta wyraża prawdę kim Maryja jest dla Boga, ale także i dla nas. Maryja pośredniczy między nami

a Jej Synem i odwrotnie między Panem Jezusem a nami. Maryja jako pocieszycielka, bo jako nasza mama, potrafi nas otulić

w naszej niepewności jutra. Modlitwa ta sugeruje nam kim dla siebie jesteśmy - braćmi i siostrami.

Zwracamy się w tej modlitwie wspólnie do Maryi i wznoszeniu tej modlitwy nie jesteśmy sami. Modlitwa ta pomaga nam zjednoczyć się

z Bogiem. Wypowiedzmy ją dziś wspólnie.

W przypadku zbyt dużej strony, proszę skorzystać ze skalowania strony Ctrl +, Ctrl -

Strona jest szyfrowana i posiada stosowny certyfikat.

LOGONASTRONE22.jpg

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi
dekanat Łódź-śródmieście

bottom of page